Reklama

Biznes i Finanse

Fałszywe aplikacje do inwestowania w kryptowaluty. Alert FBI

bitcoin
Autor. www.rawpixel.com/CC0

FBI ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy za pomocą fałszywych aplikacji do inwestowania w kryptowaluty chcą oszukać użytkowników. W ten sposób starają się wykorzystać coraz wyraźniej zauważalny trend. 

Reklama

Biuro wskazuje, że na początku dochodzi do nawiązania kontaktu z potencjalną ofiarą. Przestępcy oferują legalne usługi inwestycyjne w zakresie kryptowalut i przekonują potencjalnego klienta do pobrania fałszywej aplikacji.

Reklama

Podczas kampanii oszuści starają się wykorzystać rosnące zainteresowanie bankowością mobilną i wirtualnymi środkami. W ramach swoich działań podszywają się pod legalne firmy z branży. Używają np. ich nazw czy loga. 

„FBI zidentyfikowało 244 ofiary i szacuje przybliżoną stratę, związaną z tą działalnością na 42,7 mln dolarów” – czytamy w alercie wydanym przez Biuro. Dane dotyczą Stanów Zjednoczonych. 

Reklama

Czytaj też

Co mogą zrobić instytucje finansowe?

Wydano również rekomendacje dla instytucji finansowych oraz inwestorów, którzy mogą spotkać się z oszustwem. 

W odniesieniu do pierwszej grupy podmiotów, specjaliści FBI radzą, by proaktywnie ostrzegać klientów przed kampanią cyberprzestępców i zgłaszać wszelkie przypadki, jeśli tylko miały miejsce. 

Warto także budować zaufanie inwestorów poprzez m.in. klarowne przedstawienie oferty (np. czy dana instytucja zajmuje się kryptowalutami) oraz rozwiązań/usług technologicznych (m.in. możliwość korzystania z aplikacji). 

Przydatne jest także okresowe wpisywanie w sieci nazwy instytucji, aby sprawdzać, czy ktoś się pod nią nie podszywa i nie szkodzi wizerunkowi. 

Czytaj też

Co powinni zrobić użytkownicy?

Z kolei, jeśli chodzi o inwestorów, FBI rekomenduje, aby być wyczulonym na wszelkie prośby o pobranie i instalację aplikacji rzekomo potrzebnych do inwestycji. Aby mieć pewność, można zweryfikować tożsamość i dane „pracownika", który namawia nas do takiego kroku. 

Należy także zweryfikować legalność samej aplikacji zanim zdecydujemy się na pobranie. W jaki sposób? Poprzez m.in. zaglądniecie na stronę internetową danej firmy i jej „prześwietlenie”. Nie zaszkodzi także sprawdzić wymogi apki oraz uprawnienia, jakie żąda od użytkownika. 

Przede wszystkim warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama