Biznes i Finanse
Facebook przygotowuje się do debiutu własnej kryptowaluty
Koncern Facebook zatrudnił dyrektora ds. relacji zewnętrznych banku Standard Chartered Eda Bowlesa, przygotowując się do wzmożonego nadzoru państw Europy związanego z planem debiutu własnej kryptowaluty spółki - podał w piątek dziennik „Financial Times”
Bowles pełnił funkcję przewodniczącego relacji zewnętrznych oraz korporacyjnych Standard Chartered w regionie Europy, pracował w instytucji 12 lat. W sierpniu obejmie zaś w Londynie stanowisko dyrektora ds. polityki publicznej Facebooka. Standard Chartered, Facebook i Bowles odmówili komentarza najnowszych doniesień "FT".
Dziennik wskazał jednak, że jego zatrudnienie ma związek z tzw. projektem Libra, czyli kryptowalutą Facebooka powiązaną z wartością dolara, która może być ogłoszona już w najbliższy wtorek.
System pozwoli użytkownikom na przekazy pieniężne miedzy użytkownikami i wykonywanie płatności w należących do koncernu serwisach Facebook, Instagram czy WhatsApp, ale także innych płatności w internecie. Waluta określana jest jako "stabilny token" (ang. sablecoin), a jej wartość ma być powiązana z pieniądzem fiducjarnym lub koszykiem walut. Prawdopodobna jest wymiana 1:1 z dolarem amerykańskim - oceniło "FT".
W kwietniu szef amerykańskiego koncernu Mark Zuckerberg miał zaś odbyć spotkanie o "przyszłości finansów" z prezesem Banku Anglii Markiem Carney'em, podczas którego dyskutowany był plan wprowadzenia na platformie społecznościowej nowego systemu płatności oraz wirtualnej waluty.
W połowie maja agencja Reutera poinformowała o założeniu na terytorium Szwajcarii przez Facebooka firmy Libra Networks. Przedsiębiorstwo ma zajmować się świadczeniem usług z zakresu finansów i technologii oraz skupiać się na "inwestycjach, płatnościach, finansach, analityce, bazach danych, technologii łańcucha bloków, kwestiach zarządzania tożsamością i innych technologiach".
W tym samym miesiącu Komitet Bankowy Senatu USA skierował list otwarty do Zuckerberga, prosząc go o udzielenie organom państwowym szczegółowych informacji na temat przygotowywanego przez firmę projektu i pytając, w jaki sposób nowy system płatności oparty na kryptowalutach odnosi się do kwestii prawnych, prywatności i ochrony konsumentów.
Amerykańscy regulatorzy mają być szczególnie zaniepokojeni kwestią jak firma przestrzegać będzie przepisów dot. prania pieniędzy czy konieczność osobistej identyfikacji klienta, które spełniać muszą instytucje finansowe.
Dyrektor ds. stabilności finansowej Komisji Europejskiej Olivier Guersent stwierdził w zeszłym tygodniu, że nie jest świadom, by między Facebookiem i regulatorami państw Europy toczyły się rozmowy dot. kryptowaluty. "Firma ma prawo wejść na ten rynek jak każda inna, ale problemem jest powiązanie tego faktu z resztą aktywności koncernu i zbieraniem przez nich danych" - zaznaczył Guersent.
W styczniu Facebook zatrudnił byłego wicepremiera brytyjskiego rządu Nicka Clegga na stanowisko szefa zespołu globalnych relacji oraz komunikacji. Obserwatorzy interpretowali ten ruch jako próbę wzmocnienia kontaktów Facebooka w Brukseli, gdzie spółka zmaga się z kolejnymi rozprawami dot. prywatności danych, dezinformacji i mowy nienawiści.
Inne kryzysy wizerunkowe Facebooka z ostatnich lat dotyczą potencjalnego wpływu Rosji na wybory prezydenckie w USA w 2016 r., szerzenia nieprawdziwych informacji na serwisie, skandalu dot. prywatności danych Cambridge Analytica i wycieku informacji ok. 30 mln użytkowników po cyberataku na stronę - przypomniało "FT".
Źródło: PAP