Reklama

Biznes i Finanse

Co z fabryką Intela w Polsce? Znamy datę

Wizualizacja inwestycji Intela w Polsce
Wizualizacja inwestycji Intela w Polsce
Autor. Intel.pl

Budowa fabryki Intela pod Wrocławiem opóźnia się. Inwestycja została przedstawiona jako sukces jeszcze przez poprzedni rząd. Jednak uchwałę w tej sprawie przyjął dopiero w grudniu rząd Donalda Tuska. Sprawę dla naszej redakcji komentuje teraz firma Intel.

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 poprzedni rząd ogłosił w połowie czerwca, że gigant Intel wybuduje pod Wrocławiem fabrykę.

Nowa inwestycja (…) jest jedną z największych w historii Polski!” - mówił wtedy ówczesny premier Mateusz Morawiecki, wieszcząc sukces.

Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 20 mld zł. W samym Intelu zatrudnienie znajdzie około 2 tysięcy osób. Do tego dochodzi tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Czytaj też

Reklama

Uchwała Rady Ministrów

Inwestycja miała szansę ruszyć w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Jednak rząd Zjednoczonej Prawicy nie podjął żadnych kroków prawnych, aby proces mógł się rozpocząć. Nie opublikował uchwały Rady Ministrów w tej sprawie, mimo swoich wrześniowych deklaracji.

Uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu pod nazwą „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” opublikował dopiero rząd Donalda Tuska w grudniu.

Czytaj też

Reklama

Gawkowski: poprzedni rząd oszukał wszystkich ws. Intela

Kulisy całej sprawy opisał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie z „Forbesem”. Przekazał, że rozmawiał z przedstawicielami firmy, którzy mieli „być w szoku”, gdy dowiedzieli się, że poprzedni rząd nie opublikował uchwały, mimo deklaracji.

Czytaj też

Reklama

Pomoc publiczna dla Intela od Polski

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, rząd Morawieckiego nie wysłał także notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli, wynoszącej ok. 6 mld zł. Tą sprawą także zajął się rząd Donalda Tuska.

„Drugi szok (przeżyli przedstawiciele Intela – red.), kiedy okazało się, że nic się nie zadziało ws. pomocy publicznej, a przecież zgodę musi wyrazić Komisja Europejska” – skomentował tę sytuację Krzysztof Gawkowski w „Forbesie”.

Czytaj też

Komentarz Intela

O to, jak przebiegała współpraca z poprzednim rządem, a jak wygląda teraz, zapytaliśmy Intela. Przedstawciel firmy Michał Dżoga zapewnił o zaangażowaniu i przekazał, że zakład pod Wrocławiem „będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej”.

Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z centralną i lokalną administracją publiczną. Instytucje, z którymi rozmawiamy, rozumieją kluczową rolę półprzewodników i traktują tę inwestycję jako szansę dla Polski na odegranie ważnej roli na europejskiej i globalnej mapie nowych technologii. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje wymagają czasu. Przewidujemy, że nowy zakład będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej.
Michał Dżoga, Poland Country Manager, Intel
Fabryka Intela pod Wrocławiem - znamy datę
Michał Dżoga, Poland Country Manager w Intelu
Autor. Intel

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze