Biznes i Finanse
Co z fabryką Intela w Polsce? Znamy datę
Budowa fabryki Intela pod Wrocławiem opóźnia się. Inwestycja została przedstawiona jako sukces jeszcze przez poprzedni rząd. Jednak uchwałę w tej sprawie przyjął dopiero w grudniu rząd Donalda Tuska. Sprawę dla naszej redakcji komentuje teraz firma Intel.
Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 poprzedni rząd ogłosił w połowie czerwca, że gigant Intel wybuduje pod Wrocławiem fabrykę.
„Nowa inwestycja (…) jest jedną z największych w historii Polski!” - mówił wtedy ówczesny premier Mateusz Morawiecki, wieszcząc sukces.
Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 20 mld zł. W samym Intelu zatrudnienie znajdzie około 2 tysięcy osób. Do tego dochodzi tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.
Czytaj też
Uchwała Rady Ministrów
Inwestycja miała szansę ruszyć w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku. Jednak rząd Zjednoczonej Prawicy nie podjął żadnych kroków prawnych, aby proces mógł się rozpocząć. Nie opublikował uchwały Rady Ministrów w tej sprawie, mimo swoich wrześniowych deklaracji.
Uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu pod nazwą „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” opublikował dopiero rząd Donalda Tuska w grudniu.
Czytaj też
Gawkowski: poprzedni rząd oszukał wszystkich ws. Intela
Kulisy całej sprawy opisał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie z „Forbesem”. Przekazał, że rozmawiał z przedstawicielami firmy, którzy mieli „być w szoku”, gdy dowiedzieli się, że poprzedni rząd nie opublikował uchwały, mimo deklaracji.
Czytaj też
Pomoc publiczna dla Intela od Polski
Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, rząd Morawieckiego nie wysłał także notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli, wynoszącej ok. 6 mld zł. Tą sprawą także zajął się rząd Donalda Tuska.
„Drugi szok (przeżyli przedstawiciele Intela – red.), kiedy okazało się, że nic się nie zadziało ws. pomocy publicznej, a przecież zgodę musi wyrazić Komisja Europejska” – skomentował tę sytuację Krzysztof Gawkowski w „Forbesie”.
Czytaj też
Komentarz Intela
O to, jak przebiegała współpraca z poprzednim rządem, a jak wygląda teraz, zapytaliśmy Intela. Przedstawciel firmy Michał Dżoga zapewnił o zaangażowaniu i przekazał, że zakład pod Wrocławiem „będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej”.
Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z centralną i lokalną administracją publiczną. Instytucje, z którymi rozmawiamy, rozumieją kluczową rolę półprzewodników i traktują tę inwestycję jako szansę dla Polski na odegranie ważnej roli na europejskiej i globalnej mapie nowych technologii. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje wymagają czasu. Przewidujemy, że nowy zakład będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej.
Michał Dżoga, Poland Country Manager, Intel
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany