Reklama

Social media

Pandemia zwiększa ryzyko cyberataków na firmy

Fot. Medienstürmer/unsplash.com
Fot. Medienstürmer/unsplash.com

Kryzys związany z pandemią koronawirusa często ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo informatyczne firm – wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Instytut Badań Kryminologicznych Dolnej Saksonii (KFN).

Praca z domu, a tym samym korzystanie z prywatnego sprzętu i oprogramowania, zwiększa ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem i ataków phishingowych – podsumowuje niemiecka telewizja publiczna ZDF wnioski z raportu.

Cyberataki najczęściej przybierają formę e-maili od rzekomo wiarygodnych nadawców (np. banków), za pomocą których oszuści próbują uzyskać hasła dostępowe. "Zagrożone są przede wszystkim firmy o słabszej sytuacji ekonomicznej, które rzadziej niż duże korporacje decydują się na zainwestowanie w dodatkowe narzędzia bezpieczeństwa informatycznego" - wskazuje się w raporcie.

Jego autorzy przebadali w latach 2018-19 łącznie 5 tys. firm zatrudniających powyżej 10 pracowników.

Dodatkowo ponad 600 firm wzięło udział w badaniu uzupełniającym, które odbyło się między lipcem a wrześniem 2020 r. W badaniu tym 60 proc. respondentów potwierdziło, że w ciągu roku spotkał ich co najmniej jeden cyberatak. W badaniu nie uwzględniono ataków odpieranych automatycznie, np. przez zaporę sieciową.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama