Niezwykle istotne jest także stacjonowanie na terenie Polski prawie 4 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Obydwa kraje muszą podjąć niezbędne kroki w celu wzmocnienia i ochrony systemów kontroli w sektorze przemysłowym. W dniu 17 maja czterech doświadczonych ekspertów amerykańskich z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departamentu Energii odwiedziło Warszawę, aby pomóc w odpowiedzi na pytanie jak skutecznie chronić infrastrukturę krytyczną. Spotkanie w rezydencji ambasadora USA odbyło się w formie intensywnych warsztatów i sesji.
Sesja dostosowana była do decydentów, którzy będą musieli dokonywać istotnych wyborów w przypadku cyberataku. Opierała się ona analizie ataku cybernetycznego na ukraińską infrastrukturę krytyczną w grudniu 2015 roku. Członkowie zespołu ds. reagowania na zagrożenia cybernetyczne w systemach kontroli przemysłowej są najważniejszymi ekspertami w dziedzinie cyberataków w systemach rządowych. Dyskutowano o tym, co się stało, co się nie udało i jak zapobiegać takim atakom w polskim systemie obrony w przyszłości. Zespół ICS omówił również aktualne i znane możliwości w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz sposoby zredukowania wpływu takiego ataku.
Czytaj też: MON z nowym systemem wsparcia zarządzania kryzysowego
Spotkanie było szansą dla polskich specjalistów i ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa do spotkania z amerykańskimi i brytyjskimi specjalistami i skorzystania z ich wiedzy eksperckiej. Prelegentami seminarium w rezydencji ambasadora USA w Polsce byli: Marty Edwards, zastępca dyrektora Krajowego Centrum Integracji Cyberbezpieczeństwa i Łączności (NCCIC) oraz dyrektor ds. Systemów Kontroli Bezpieczeństwa w Cyber Security Response Team (ICS-CERT), Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA; Sarah Freeman, analityk ds. bezpieczeństwa w sieci (ICS) w Idaho National Laboratory (INL) oraz Tim Conway, dyrektor ds. technicznych, zajmujący się programami ICS i SCADA w Instytucie SANS w Swansey w Wielkiej Brytanii.