Armia i Służby
Zmiany w CSIRT MON. Znamy nazwisko nowego szefa
Doszło do zmian w specjalistycznym zespole Wojska Polskiego, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo RP w sieci. Znamy nazwisko nowego szefa.
Jak ustaliła nasza redakcja, wojskowy zespół reagowania na incydenty komputerowe CSIRT MON ma nowego dyrektora. Informację potwierdziliśmy w polskim cyberwojsku.
Czytaj też
Nowy szef CSIRT MON
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) przekazało nam, że nowym szefem specjalistycznego zespołu został płk Piotr Socik.
To absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Kształcił się również na studiach podyplomowych z zakresu cyberbezpieczeństwa w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W przeszłości zajmował takie stanowiska jak: dowódcy plutonu, oficera bezpieczeństwa oraz zastępcy i kierownika Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC).
Płk Piotr Socik ma doświadczenie w dziedzinie monitorowania infrastruktury teleinformatycznej oraz budowania systemów bezpieczeństwa. Nowy szef CSIRT MON posiada liczne certyfikaty, w tym OffSec Defense Analyst, Certified Ethical Hacker i GIAC Defensible Security Architecture.
Wojsko Polskie i jego ważny zespół
Przypomnijmy, że CSIRT MON jest jednym z CSIRT-ów poziomu krajowego (obok CSIRT NASK i GOV), który prowadzi minister obrony narodowej i funkcjonuje w ramach DKWOC. Jego zadaniem, jest m.in. reagowanie na incydenty występujące w wojskowej infrastrukturze, monitorowanie cyberzagrożeń czy analizowanie złośliwego oprogramowania i podatności.
Polska zmaga się z atakami Rosji
O tym, jak ważną komórką Wojska Polskiego jest CSIRT MON, pokazuje skala wrogich działań prowadzonych w sieci przeciwko sieciom i systemom podporządkowanym resortowi obrony.
W ubiegłym miesiącu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podał, że w 2022 r. w naszym kraju odnotowano 40 tys. incydentów, z kolei w ubiegłym roku było ich już dwa razy więcej, czyli 80 tys. Z tego 5841 dotyczyło infrastruktury MON.
Kierunek? Głównie rosyjski. Wiąże się to z tym, że Kreml stara się m.in. pozyskać informacje wywiadowcze na temat uzbrojenia, które trafia na Ukrainę. Nie brakuje też cyberataków z myślą o zakłóceniu pomocy dla Kijowa. O ryzyku regularnie informujemy na naszym portalu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].