Reklama

Armia i Służby

Zdradzili Ukrainę. Byli funkcjonariusze SBU hakerami FSB

Autor. envato

W ostatnim roku „najbardziej godną uwagi” rosyjską grupą atakującą Ukrainę był Gamaredon. W jej skład wchodzą hakerzy FSB. Wśród nich mają także znajdować się byli funkcjonariusze ukraińskiego SBU, którzy zdradzili ojczyznę. 

Reklama

Specjaliści Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) przeanalizowali taktyki oraz specyfikę cyberataków najaktywniejszych w ubiegłym roku rosyjskich grup hakerskich. Eksperci wskazują, że „najbardziej godną uwagi jest Gamaredon", opierając się na opracowanym raporcie „Russia's Cyber Tactics: Lessons Learned 2022”. 

Reklama

SSSCIP podkreśla, że grupę tworzą hakerzy z jałtańskiego oddziału rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa(FSB). Zdaniem ukraińskich ekspertów, wśród nich znajdują się „byli funkcjonariusze SBU, którzy zdradzili ojczyznę i stanęli po stronie wroga”. 

W 2022 r. nie było tygodnia, żeby CERT-UA nie odnotowywał aktywności tej grupy.
SSSCIP

Czytaj też

Szpiegostwo

Specjaliści wskazują, że Gamaredon skupia się głównie na szpiegostwie. Posługuje się wiadomościami phishingowymi, które są dobrze przygotowane i dopracowane. Potwierdza to m.in. staranność językowa i zrozumienie działalności np. instytucji będącej celem. 

Reklama

Według ukraińskich specjalistów, podczas cyberataków Gamaredon aktywnie wykorzystuje infrastrukturę krymskiego dostawcy usług hostingowych (CrymCom).

Czytaj też

Główne cele hakerów

Hakerzy prowadzą wrogie operacje wymierzone przede wszystkim w ukraiński sektor publiczny, bezpieczeństwa i obrony oraz państwowe firmy. Atakujący próbują uzyskać dostęp do baz danych i wykraść jak najwięcej informacji.

SSSCIP wyróżnia kilka podstawowych celów Gamaredon na Ukrainie: 

  • SBU – próby uzyskania dostęp do kont funkcjonariuszy i kradzieży danych;
  • Straż Graniczna - ataki na systemy łączności i SHLIAKH używany przez funkcjonariuszy do weryfikacji tożsamości osób przekraczających ukraińskie granice;
  • Resort obrony – kampanie phishingowe wymierzone w personel ministerstwa;
  • Kontrahenci i producenci sektora obronnego

Innym przykładem może być ukraińska policja. Na łamach naszego portalu opisywaliśmy kampanię grupy Gamaredon, w ramach której hakerzy starali się uzyskać nielimitowany dostęp do policyjnych danych (rejestrów, baz, wykazów). Tego typu informacje są atrakcyjne dla Rosji, ponieważ pochodzą z różnorodnych źródeł i dają obszerną wiedzę. W efekcie mogą zostać wykorzystane do np. ścigania określonych osób, czy organizowania prowokacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Rozusmiem ich etyczne wybory - jesli sa tozsamosciwo Rosjaninami (w Ukrainie ok 3 mielny malzestw mieszanych_ ) mozna takie przejsce na strone wroga uznac za bohaterswo (tym bardziej ze dokonuje sie zamachow na lekarzty nauczcieli burmistrzow - i ich rodziny) ktre przezly na stronie Rosji. Natmiast z punktu widznia histrii - staneli po niewlascwej stronie- zapewne Rosja przegra wojne - wiec straca. Czyli odwaga i etyka jest- strata fizczna tez bedzie.

Reklama