Armia i Służby
Rosyjskie służby próbują zdobyć informacje o ukraińskich funkcjonariuszach bezpieczeństwa
Rosyjscy hakerzy próbują wykradać wszelkie informacje o osobach, które służą lub służyły w ukraińskich agencjach bezpieczeństwa i obrony – wskazuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP).
Wrogie działania w tym obszarze zostały opisane w raporcie „Russia's Cyber Tactics: Lessons Learned 2022”, opracowanym przez SSSCIP. Wskazano w nim, że sprawcy są zainteresowani pozyskaniem informacji o np. planach poborowych, rotacjach czy awansach w strukturach bezpieczeństwa i obrony Ukrainy.
Specjaliści zwracają uwagę, że zdobycie przez Rosjan tego typu danych mogłoby zostać wykorzystane przez siły specjalne Putina do represji Ukraińców, przebywających na obszarach tymczasowo okupowanych.
Czytaj też
Hakerzy FSB
SSSCIP przytacza jeden z przykładów tego typu działań. Mowa o aktywności grupy Gamaredon (powiązana z FSB). Jej hakerzy starają się uzyskać nielimitowany dostęp do danych policji (rejestrów, baz, wykazów), ponieważ znajduje się tam wiele istotnych informacji pochodzących z różnych źródeł (np. fotoradarów, notatek służbowych). Te następnie mogą posłużyć Rosjanom do m.in. ścigania określonych osób czy organizowania prowokacji.
Z tego względu tak ważne jest, aby ukraińskie instytucje na każdym szczeblu – od centralnego po lokalny i jednostkowy – dbały o ochronę danych i cyberbezpieczeństwo.
Czytaj też
Zemsta lub efekt psychologiczny
Przypomnijmy, że we wspomnianym raporcie wskazano również, że „cele realizowane przez rosyjskich hakerów są zgodne z ogólnymi celami rosyjskich działań militarnych”. Zarówno w cyberprzestrzeni, jak i rzeczywistości wrogie operacje wymierzone są w obiekty cywilne.
„Rosyjscy hakerzy przeprowadzają cyberataki w celu m.in. zemsty lub osiągnięcia efektu psychologicznego” – przekonanie społeczeństwa, że władze w Kijowie nie są w stanie ich skutecznie obronić.
Jednak w ocenie SSSCIP, znacznie groźniejsze są dla Ukrainy „powolne i >>ciche<< cyberataki prowadzone z myślą o szpiegostwie”.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany