Reklama

Armia i Służby

Wojsko. Amerykańska elektronika trafiała do Rosji

rosja żołnierze wojsko
Rosyjscy żołnierze
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC4.0

Obywatel Rosji został oskarżony przez USA o oszustwo i nielegalny transfer amerykańskiej elektroniki podwójnego zastosowania do kraju Putina. Sprawa dotyczy komponentów używanych w np. noktowizorach i lunetach. Jak do tego doszło?

Reklama

Maksim Marczenko (Maxim Marchenko), 51-letni obywatel Rosji mieszkający w Hongkongu, został oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości o oszustwo przeciwko Stanom Zjednoczonym, przemyt i pranie pieniędzy – wskazano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA (DoJ).

Reklama

Z dokumentacji sądowej wynika, że Rosjanin kieruje kilkoma firmami, które swoją siedzibę mają w Hongkongu.  Mowa o m.in. Alice Components, Neway Technologies Limited i RG Solutions Limited.

Czytaj też

Elektronika dla sprzętu wojskowego

DoJ informuje, że Marczenko i jego dwaj wspólnicy stoją za siecią nielegalnych zamówień publicznych, obejmującą nie tylko Rosję i Hongkong, ale również inne kraje. W ramach procederu oskarżony miał pozyskiwać m.in. duże ilości mikroelektroniki podwójnego zastosowania (zwłaszcza wyświetlaczy OLED) od amerykańskich firm. Komponenty finalnie trafiały do kraju Putina.

Reklama

W tym miejscu warto podkreślić, że mówimy o technologii, która jest jednym z kluczowych elementów np. noktowizorów, lunet czy sprzętu termowizyjnego.

Czytaj też

Spółki w Hongkongu

Jak do tego doszło? Dokumenty sądowe wskazują, że Rosjanie (Marczenko i jego dwaj wspólnicy) posłużyli się m.in. wymienionymi wyżej spółkami, aby pozyskać elektronikę od amerykańskich dostawców. Oskarżony deklarował, że produkty te trafią do odbiorców w Chinach, Hongkongu i innych państwach poza Rosją (miały zostać wykorzystane w mikroskopach medycznych).

Podczas przeładunku, towar kierowano jednak do Rosji dzięki usługom spedytora, który prowadzi działalność w kraju Putina.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. gnagon

    I chwatit w końcu Rosja ma prawo do patriotyzmu swoich obywateli . A jankesi do ochrony swych interesów. Ciekawe czy ten Rosjanin będzie przez kitajców wydany jankesom?

Reklama