Reklama

Armia i Służby

Ukraina: Rosjanie zastrzelili cywila. Ustalono sprawców

Ukraina Bucza wojna
Bucza (Ukraina)
Fot. Ukrinform TV / Ukrainian Armed Forces/Wikimedia Commons/CC3.0

Ustalono tożsamość rosyjskich żołnierzy, którzy śmiertelnie postrzelili ochroniarza jednego z lokalnych supermarketów w Buczy. Ukraińska cyberpolicja miała w tym spory udział. 

Funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji odegrali istotną rolę w identyfikacji rosyjskich żołnierzy, którzy 27 lutego br. śmiertelnie postrzelili 26-letniego ochroniarza supermarketu w Buczy. 

ukraina buczą rosja wojsko wojna
Zdjęcie ukraińskiej policji: zidentyfikowani rosyjscy żołnierze, którzy otworzyli ogień do ochroniarza.
Fot. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Czytaj też

Rosjanie strzelali do cywila

Jak podają organy ścigania naszego wschodniego sąsiada, żołnierze rosyjskiej kolumny, przemieszczającej się w kierunku Irpinia, otrzymali informację, że wszystkie osoby ubrane na czarno należy uznać za wrogów. Komunikat miał wydać jeden ze starszych oficerów. Mając to na uwadze, wojskowi otworzyli ogień do ochroniarza lokalnego supermarketu. Mężczyzna był ubrany na czarno. Miał na sobie odzież z napisem „Охорона-Новус" („Ochrona-Novus"). 

Po ataku Rosjan udało mu się przedostać i ukryć w piwnicy w obiekcie, w którym pracował. Pomimo udzielenia pomocy przez inne przebywające na miejscu osoby, mężczyzna zmarł na skutek odniesionych obrażeń

Czytaj też

Rosjanin w rękach Ukraińców

Ukraińska cyberpolicja pomogła w ustaleniu kolejnych 4 sprawców. Dlaczego „kolejnych"? Wcześniej organy ścigania zidentyfikowały innego rosyjskiego żołnierza zaangażowanego w śmiertelne postrzelenie ochroniarza w Buczy. Mężczyzna wpadł w ręce Ukraińców i składa zeznania dotyczące zbrodni dokonanych przez okupantów. 

Wojskowemu w lipcu br. postawiono zarzuty naruszenia praw i zwyczajów wojennych oraz umyślnego zabójstwa. Wszystkim zamieszanym w morderstwo cywila grozi dożywocie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze