Armia i Służby
Wojsko: awanse dowódców DKWOC. Prezydent wręczył nominacje
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dowódcom polskich cyberwojsk. Zapowiedział również utworzenie Dowództwa Sił Połączonych, które ma ujednolicić system dowodzenia.
7 sierpnia br. BBN poinformował o awansach oficerów Wojska Polskiego. Jak podano, z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzyma je 21 wojskowych, w tym dowódcy cyberwojsk. Zapowiedzi stały się faktem i we wtorek 14 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się oficjalnie wręczenie nominacji i odznaczeń.
Już za chwilę @prezydentpl, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji RP, mianuje 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. pic.twitter.com/JaxDL0yorc
— Defence24 (@Defence24pl) August 14, 2023
Awanse objęły Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Gen. bryg. Karol Molenda awansował na stopień generała dywizji (Dowódca DKWOC). Z kolei płk Mariusz Chmielewski na stopień genenerała brygady (Zastępca Dowódcy DKWOC).
Dowódca cyberwojsk RP podsumował wydarzenia przed Pałacem Prezydenckim, podkreslając, że był to "wielki dzień zarówno dla mnie jak i całej cyfrowej rodziny".
"Otrzymanie kolejnej gwiazdki generalskiej to efekt ciężkiej pracy zarówno mojej jak i mojego zespołu, bo to właśnie CyberWojska są współautorami moich zawodowych sukcesów. Dziękuję za zaufanie i #działaMY dalej!" - czytamy we wpisie generała Karola Molendy.
To był wielki dzień zarówno dla mnie jak i całej cyfrowej rodziny. Otrzymanie kolejnej gwiazdki generalskiej to efekt ciężkiej pracy zarówno mojej jak i mojego zespołu, bo to właśnie @CyberWojska są współautorami moich zawodowych sukcesów.
— Karol Molenda (@MolendaKarol) August 14, 2023
Dziękuję za zaufanie i #działaMY dalej! pic.twitter.com/dP4ZwpVHRC
Prezydent: "To nie są zwykłe nominacje"
"To jest zawsze niezwykle ważny moment - czy to tutaj, czy w jakim kolwiek innym miesjcu - wręczane są nominacje generalskie" - podkreślił prezydent RP. Podkreślił znaczenie tej chwili jest jeszcze większe, gdy uroczystość ma miejsce przed Świętem Wojska Polskiego i "polskiej victorii" w bitwie warszawskiej.
Głowa państwa odniosła się również do czasów obecnych, czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.
"To nie są zwykłe nominacje generalskie. (...) To oznacza jeszcze większe osadzenie na ich ramionach (generałów i żołnierzy WP - red.) odpowiedzialności za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. To wielkie zobowiązanie w tych czasach; wobec wojny za naszą wschodnią granicą; wobec zagrożenia wobec Europy i świata; wobec realnych ataków hybrydowych na naszą granicę" - zaznaczył podczas swojego przemówienia Andrzej Duda.
Powstanie Dowództwo Sił Połączonych
Prezydent zaznaczył, że obowiązkiem generałów jest to, aby żołnierze Wojska Polskiego byli gotowi do skutecznej obrony kraju, jeśli zajdzie potrzeba walki. "Moim obowiązkiem - jako Prezydenta RP - jest to, aby żołnierze nie musieli walczyć" - dodał, wskazując na konieczność podejmowania działań, które prowadzą do uniknięcia rozlewu krwi.
Jak podkreślił: "Potrzebne są zmiany strukturalne". Słowa Andrzeja Dudy odnoszą się do koncepcji ujednolicenia systemu dowodzenia. Poprzez zmiany powstanie Dowództwo Sił Połączonych, nad którym pieczę będzie sprawował Szef Sztabu Generalnego - zapowiedział prezydent.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany