Reklama

Armia i Służby

Generał Wojska Polskiego: Jesteśmy o krok przed wrogiem

Przemówienie gen. bryg. Karola Molendy
Przemówienie gen. bryg. Karola Molendy
Autor. Robert Suchy/ Grupa Defence24

Zbudowaliśmy zespół ludzi myślących nieszablonowo, którzy na salach operacyjnych są w stanie być o krok przed przeciwnikiem. To był nasz plan, byśmy posiadali grupę ekspertów - mówi gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Reklama

Cyberwojska odpowiadają za codzienną ochronę polskiej cyberprzestrzeni poprzez realizację pełnego spektrum działań - obronnych, rozpoznania i ofensywy.

Reklama

W piątek 30 czerwca byliśmy obecni w czasie uroczystych obchodów święta Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które przypada na poniedziałek 3 lipca br.

Czytaj też

Gen. bryg. Karol Molenda: Zbudowaliśmy zespół

W rozmowie z serwisem CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, zaznacza, że w czasie wojny w Ukrainie występuje 5-6 razy więcej prób ataków na infrastrukturę.

Reklama

"Cieszy mnie fakt, że mamy zespół, grupę ekspertów, która pokazuje swoją siłę na salach operacyjnych, o czym nie możemy dużo mówić opinii publicznej, ale sami możecie zobaczyć, że w zawodach międzynarodowych typu Locked Shields jesteśmy zawsze na >>pudle<<" - zaznacza szef cyberwojsk.

Czytaj też

Proces budowania cyberwojsk

Proces utworzenia wojsk odpowiedzialnych za obronę polskiej cyberprzestrzeni rozpoczął się już w lutym 2019 roku. "Ruszyła machina konsolidacji jednostek. Wyglądało to jak budowanie samolotu w trakcie lotu z pożarem na pokładzie. Nie mogliśmy wyłączyć żadnej usługi, musieliśmy dbać o bezpieczeństwo" - usłyszeliśmy.

Jak wyglądało budowanie cyberwojsk w Polsce? Jakie wyzwania stoją przed DKWOC? Jakie cechy powinien posiadać cyberżołnierz? Tego dowiecie się z naszej rozmowy z gen. bryg. Karolem Molendą.

YouTube cover video

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    O krok przed wrogiem, czyli co, uciekamy?

Reklama