Zbudowaliśmy zespół ludzi myślących nieszablonowo, którzy na salach operacyjnych są w stanie być o krok przed przeciwnikiem. To był nasz plan, byśmy posiadali grupę ekspertów - mówi gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Cyberwojska odpowiadają za codzienną ochronę polskiej cyberprzestrzeni poprzez realizację pełnego spektrum działań - obronnych, rozpoznania i ofensywy.
W piątek 30 czerwca byliśmy obecni w czasie uroczystych obchodów święta Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które przypada na poniedziałek 3 lipca br.
Czytaj też
Gen. bryg. Karol Molenda: Zbudowaliśmy zespół
W rozmowie z serwisem CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, zaznacza, że w czasie wojny w Ukrainie występuje 5-6 razy więcej prób ataków na infrastrukturę.
"Cieszy mnie fakt, że mamy zespół, grupę ekspertów, która pokazuje swoją siłę na salach operacyjnych, o czym nie możemy dużo mówić opinii publicznej, ale sami możecie zobaczyć, że w zawodach międzynarodowych typu Locked Shields jesteśmy zawsze na >>pudle<<" - zaznacza szef cyberwojsk.
Czytaj też
Proces budowania cyberwojsk
Proces utworzenia wojsk odpowiedzialnych za obronę polskiej cyberprzestrzeni rozpoczął się już w lutym 2019 roku. "Ruszyła machina konsolidacji jednostek. Wyglądało to jak budowanie samolotu w trakcie lotu z pożarem na pokładzie. Nie mogliśmy wyłączyć żadnej usługi, musieliśmy dbać o bezpieczeństwo" - usłyszeliśmy.
Jak wyglądało budowanie cyberwojsk w Polsce? Jakie wyzwania stoją przed DKWOC? Jakie cechy powinien posiadać cyberżołnierz? Tego dowiecie się z naszej rozmowy z gen. bryg. Karolem Molendą.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
rwd
O krok przed wrogiem, czyli co, uciekamy?