Reklama

Armia i Służby

Wagnerowcy. Rosja: wojsko Putina, FSB, Gazprom pozbawieni internetu

putin szojgu
Władimir Putin i Siergiej Szojgu.
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0

Rosyjskie wojsko, służby specjalne, Gazprom, Rosatom i inne podmioty zostały pozbawione internetu satelitarnego. Do incydentu doszło podczas cyberataku, za którym stoją hakerzy opowiadający się po stronie Wagnerowców.

Reklama

Jak wskazują dane udostępnione przez NetBlocks  (zespół zajmujący się monitorowaniem sieci), doszło do poważnych zakłóceń internetu satelitarnego dostawcy Dozor-Teleport. Z jego usług korzystają m.in. FSB, Gazprom, Rosatom czy wojsko Putina.

Reklama
rosja wojsko putin fsb bez internetu
Dane NetBlocks pokazujące zakłócenie internetu satelitarnego od dostawcy Dozor-Teleport.
Autor. NetBlocks (@netblocks)/Twitter
Reklama

Specjaliści zwracają uwagę, że incydent ma miejsce w trakcie fali cyberataków ze strony hakerów, którzy twierdzą, że są powiązani z Grupą Wagnera

Na podobny stan rzeczy wskazują dane z innych źródeł. 

Czytaj też

„Wyrzuciłeś nas z Rosji”

Ci sami hakerzy mają stać także za wyłączeniem niektórych rosyjskich witryn internetowych – podaje  CyberScoop, któremu udało się uchwycić treść komunikatu wyświetlanego na przejętych stronach. Czytamy w nim, że Wagnerowcy zgodzili się na pokojowe rozwiązanie, ponieważ osiągnęli to, co było dla nich najważniejsze: „pokazaliśmy swoje możliwości i społeczną aprobatę naszych działań”. 

W dalszej części przekazano, że nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Chodzi o zmiany w rosyjskim MON i wojsku, a także to, że sprawy karne wobec Grupy Wagnera i Prigożyna nie zostały zamknięte. 

„Wyrzuciłeś (Putin – red.) nas (identyfikacja z Grupą Wagnera – red.) z Rosji, ale nie możesz wyrzucić z sieci. To dopiero początek” – wskazali hakerzy. 

Co ciekawe, w sieci pojawiły się również pliki, w tym dokumenty PDF, grafiki, zdjęcia. Część z nich wydaje się, że pokazuje powiązania między Dozor-Teleport, a rosyjskim FSB – podaje CyberScoop.

Czytaj też

Atak Wagnerowców?

Doniesienia o incydencie i pozbawieniu m.in. rosyjskich służb i wojska internetu satelitarnego przykuły uwagę środowiska eksperckiego. Nie brakuje głosów, że za zhakowaniem dostawcy wcale nie stoją Wagnerowcy czy też grupa z nimi powiązana. Przykładowo, Oleg Szakirob, specjalista ds. cyber, podkreśla, że „zaangażowanie Wagnerowców (w cyberatak) jest bardzo mało prawdopodobne”. Jego zdaniem za wszystkim mogą stać Ukraińcy. 

Z drugiej jednak strony, część ekspertów powstrzymuje się od jednoznacznego wykluczenia udziału Wagnerowców w cyberataku.

Czytaj też

To kolejny atak

Przypomnijmy, że opisany wyżej incydent nie jest jedynym w ostatnim czasie, który wiąże się z tzw. buntem Prigożyna i aktywnością jego sił w Rosji. Na łamach naszego serwisu opisywaliśmy kampanię hakowania komputerów w kraju Putina w celu mobilizacji społeczeństwa do udzielenia wsparcia Wagnerowcom.

To była operacja ransomware, lecz zamiast okupu, sprawcy żądali od ofiar zaangażowania się w działania sił Prigożyna i udział w wojnie przeciwko władzom na Kremlu, w tym przede wszystkim Siergiejowi Szojgu (minister obrony).

Więcej na ten temat znajdzie w materiale: Prigożyn ma wsparcie. Rosja: apel o wojnę z Szojgu

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama