Reklama

Armia i Służby

Prigożyn ma wsparcie. Rosja: apel o wojnę z Szojgu

Siergiej Szojgu
Autor. Ministry of Defence/Wikimedia Commons/CC4.0

Od czasu tzw. buntu Prigożyna, Rosjanie otrzymują komunikaty z apelem o wsparcie grupy Wagnera i zaangażowanie się w wojnę z Kremlem, w tym ministrem obrony Siergiejem Szojgu. To robota hakerów.

Reklama

Zespół specjalistów firmy Cyble wykrył kampanię hakerską wymierzoną w Rosję. Celem działań są komputery z systemem Windows. Po zhakowaniu urządzeń użytkownikom pojawia się komunikat z apelem o wsparcie grupy Wagnera i buntu Prigożyna przeciwko władzy na Kremlu, w tym głównie ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

Reklama
Wagner bunt prigożyn rosja ransomware
Przetłumaczony z rosyjskiego komunikat wyświetlany na zhakowanych komputerach.
Autor. Cyble/blog.cyble.com
Reklama
    Reklama

    „Chodźmy na wojnę z Szojgu!"

    Reklama

    Eksperci wskazują, że użyto nowej odmiany oprogramowania ransomware. Nazwano ją „Wagner" nie bez powodu. W analizie incydentu podkreślono, że w czasie kampanii atakujący nie żądają okupu (jak zwykle to ma miejsce podczas użycia ransomware), ale zwracają się do Rosjan o pójście na wojnę z Szojgu.

    W komunikacie wyświetlanym na monitorach ofiar czytamy: „Bracia, przestańcie tolerować władzę! Chodźmy na wojnę z Szojgu!". Znajduje się tam również prawdziwy numer do biur rekrutacyjnych grupy Wagnera.

    Reklama
    YouTube cover video
    Materiał o grupie Wagnera: historia, początki, wojny
    Reklama

    Bunt Prigożyna

    Reklama

    Działania hakerów rozpoczęły się w momencie, gdy w ostatni weekend Wagnerowcy rozpoczęli marsz na Moskwę. Ten „spektakl" – jak określił ostatnie wydarzenia dr Jacek Raubo z Defence24 – przedstawiano jako zapowiedź „puczu", „przewrotu na Kremlu", „końca Putina".

    O ostatnich wydarzeniach dyskutowaliśmy z ekspertami w ramach poniedziałkowego pokoju na Twitterze naszej redkacji. Przedstawiliśmy fakty, obalając fake newsy i twierdzenia rosyjskiej propagandy. Nie zabrakło również analiz oraz prawdopodobnych scenariuszy zdarzeń (przeszłych i przyszłych). Nagranie z debaty w pokoju twitterowym jest dostępne poniżej:

    Reklama
    Reklama

    Nie jedyna akcja

    Reklama

    Jak widzimy, bunt Prigożyna uruchomił także działania w sieci. Opisana wyżej kampania hakerska nie jest jedyną.

    Innym przykładem mogą być cyberataki kolektywu haktywistów Noname057 (16), którzy z kolei jednoznacznie opowiedzieli się po stronie Kremla i Putina. Jak informowaliśmy, uderzyli w witryny internetowe grupy Wagnera, doprowadzając do ich niedostępności.

    Reklama
    YouTube cover video
    Reklama

    Dokonali tego za pomocą DDoS, czyli ataku polegającego na wygenerowaniu sztucznego ruchu tak, aby wykorzystać wszystkie wolne zasoby ofiary i doprowadzić do niedostępności usług – w tym przypadku witryn. Więcej na temat ataków DDoS znajdziecie w naszym #CyberMagazynie: Co to jest DDoS? Te ataki nękają Polskę.

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

      Reklama
      Reklama

      Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

      YouTube cover video

      Komentarze (1)

      1. asymetria

        Kiedys byl wirus "Hare Kryszna" - odpalalo sie kompa a nagle pisalo "Hare Kryszna:) hehe

      Reklama