Reklama

Armia i Służby

W. Brytania potwierdza ofensywne działania w cyberprzestrzeni przeciw IS

Fot. Ministry of Defence/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. Ministry of Defence/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Szef brytyjskiej agencji ds. bezpieczeństwa cyfrowego (GCHQ) Jeremy Fleming potwierdził, że państwo prowadzi ofensywne działania w cyberprzestrzeni skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) - podał w czwartek serwis BBC.

Zdaniem Fleminga, który w przeszłości dowodził komórką brytyjskiego wywiadu MI5, ofensywne działania w cyberprzestrzeni pozwoliły Wielkiej Brytanii osłabić zdolność IS do koordynacji ataków oraz rozprzestrzeniania treści propagandowych.

BBC podkreśla, że to pierwszy raz, kiedy dzięki ofensywie w cyberprzestrzeni udało się Wielkiej Brytanii osłabić wysiłki przeciwnika w internecie będące częścią prowadzonej przez niego kampanii wojskowej.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia w roli szefa GCHQ Fleming zaznaczył, że rezultaty prowadzonych przez agencję działań są bardzo zróżnicowane i obejmują szeroki zakres operacji. 

W 2017 roku mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy niemal całkowicie pozbawiliśmy IS możliwości rozprzestrzeniania nienawistnych treści w internecie, który jest dla nich naturalnym kanałem komunikacji

Jeremy Fleming - szef GCHQ

Według Fleminga w wyniku ofensywnych cyberoperacji Brytyjczykom udało się "zaburzyć aktywność IS w sieci, a nawet zniszczyć używany przez IS sprzęt oraz sieci". Jak dodał szef GCHQ, brytyjska "kampania działań ofensywnych dowodzi, jak efektywne mogą być dobrze zaplanowane i ukierunkowane akcje tego rodzaju".

Fleming również skrytykował w swoim wystąpieniu Rosję za "niedopuszczalne zachowania w cyberprzestrzeni", a także nakreślił dalsze priorytety dla zarządzanej przez siebie agencji, które obejmują m.in. śledzenie przestępców używających ukrytej sieci darknet do rozpowszechniania pornografii dziecięcej.

Źródło:PAP

Komentarze