Reklama

Armia i Służby

Szczegółowy obraz pola bitwy. Specjalne oprogramowanie pomaga siłom Zełenskiego

wojen w ukrainie
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

„Naszą bronią są komputery. Naszymi pociskami - informacje” – tak o swoim udziale w wojnie z Rosją mówią ukraińscy informatycy, którzy stworzyli specjalistyczne oprogramowanie obrazujące wrogie jednostki na polu bitwy.

Reklama

Jednym z kluczowych programów w kontekście trwającej wojny jest opisywana przez Guardiana „Delta”. Celem oprogramowania opracowanego przez ukraińskich programistów (organizacjaAerorozvidka) w 2015 roku jest szczegółowe pokazywanie pola bitwy. Narzędzie zbiera informacje na temat położenia wroga i udostępnia je ukraińskim wojskom.

Reklama

Mapa ukazywana przez Deltę dostępna jest dla ukraińskiego wojska za pośrednictwem komunikacji satelitarnej Starlink. Inne główne kanały informacji napływające do Delty pochodzą ze zdjęć satelitarnych dostarczanych przez partnerów NATO. Choć oprogramowanie nie zostało formalnie przyjęte przez Siły Zbrojne Ukrainy, to nie ulega wątpliwości, że już dzisiaj pomoc Delty dla ukraińskiego wojska można uznać za nieocenioną.

Czytaj też

Jak dokładnie działa opisywane oprogramowanie? Wystarczy jedno kliknięcie, aby na mapie znalazło się mnóstwo oznaczeń dotyczących położenia wrogiej armii.

Reklama

Dodatkową opcją jest możliwość wskazania kierunku, w którym podążają (w tym przypadku) Rosjanie. Powiększenie mapy daje z kolei możliwość dokładnego satelitarnego obejrzenia interesujących nas wojsk.

Nieocenione są tu także informacje pobrane z mediów społecznościowych żołnierzy danych jednostek. One niejednokrotnie również informują o rzeczach przydatnych dla obserwujących.

Integracja informacji z pola bitwy za pośrednictwem „Delty” jest dla Ukraińców czymś, co pozwala z pewnym wyprzedzeniem podejmować istotne decyzje. „To jest wielka historia, którą piszemy. Ona zmieni wojnę” – powiedział „Guardianowi" jeden z ukraińskich programistów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama