Reklama

Armia i Służby

Ukraińska kontrofensywa. Rosjanie zakłócili internet i sieć komórkową

Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rosjanie celowo zakłócili internet i sieć komórkową w Chersoniu. Incydent miał miejsce w czasie, gdy ukraińskie siły rozpoczynały kontrofensywę na pozycje okupanta.

Reklama

W poniedziałek, około godz. 12:00, w Chersoniu doszło do zakłóceń internetu. Problem dotyczył wielu dostawców usług – informują specjaliści NetBlocks, monitorujący dostępność sieci. 

Reklama
Autor. NetBlocks (@netblocks)/Twitter
Reklama

Jak podaje NEXTA powołując się na szefa lokalnej administracji Giennadija Lagutę, brak internetu i odcięcie regionu od sieci komórkowej to celowe działanie rosyjskich sił. NetBlocks dodaje, że problemy pojawiły się w momencie rozpoczynania kontrofensywy przez ukraińskie siły na pozycje okupanta. 

Czytaj też

Łączność wróciła, ale...

Specjaliści zwracają uwagę, że tego samego dnia po południu łączność internetowa dostawcy Skynet (Khersontelecom) w Chersoniu została częściowo przywrócona. Jednak była przekserowana przez rosyjskie Rostelecom i Miranda na Krymie zamiast infrastruktury ukraińskiej.

Wcześniej był cyberatak

To kolejny przypadek, kiedy Rosja celowo zakłóciła sieć w Ukrainie. Jak informowaliśmy, 28 marca br. doszło do poważnego zakłócenia dostępu do internetu w Ukrainie. Problem dotyczył usług firmy Ukrtelecom. Łączność spadła do 13 proc. Jak ocenili eksperci, to najpoważniejsza sytuacja w obszarze telekomunikacji w tym kraju od początku inwazji Rosji.

Problem był związany z „potężnym cyberatakiem na infrastrukturę IT Ukrtelecom” przez Rosjan – wskazywały wówczas władze w Kijowie. 

Czytaj też

Ukraińcy muszą mieć dostęp do sieci

Ukraińscy specjaliści oraz władze robią wszystko, aby na obszarze całego kraju, nawet w miejscach okupowanych przez Rosjan, utrzymywana była łączność telefoniczna i dostęp do internetu. Dla Kijowa to priorytet, bo dzięki telekomunikacji do obywateli mogą docierać aktualne informacje na temat wojny.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze