Reklama

Armia i Służby

Amunicja i sprzęt dla Ukrainy. Oszukano żołnierzy Zełenskiego

wojna Ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Ukraińscy żołnierze potrzebujący amunicji i sprzętu zostali oszukani przez 28-latka, który podszywał się pod menadżera popularnego sklepu militarnego. Mężczyzna nakłaniał wojskowych do zakupu produktów. Po otrzymaniu środków, nie wysyłał towaru. 

Reklama

Funkcjonariusze ukraińskiej policji zdemaskowali osobę zamieszaną w oszustwo wymierzone w tamtejsze wojsko, które potrzebowało amunicji do odpierania rosyjskiej agresji – czytamy w komunikacie do sprawy. 

Reklama

Z dokumentacji postępowania karnego wynika, że 28-letni mieszkaniec obwodu ługańskiego od dłuższego czasu śledził oficjalny profil popularnego sklepu internetowego ze sprzętem taktycznym na Instagramie. W ten sposób szukał potencjalnych „klientów", z którymi następnie nawiązywał kontakt, podając się za menadżera firmy. W tym celu utworzył specjalne konto. 

W rozmowie ze swoimi ofiarami oferował rzekome zniżki i rabaty, w zamian za przedstawienie dokumentów potwierdzających służbę w ukraińskim wojsku. Po dokonaniu płatności za „towar" kontakt urywał się. Dotychczasowe śledztwo wykazało, że sprawca oszukał co najmniej 8 żołnierzy na kwotę ok. 60 tys. hrywien.

Reklama

Jak podaje policja, 28-latek został zatrzymany i postawiono mu zarzuty. Grozi mu do 8 lat więzienia. Organy ścigania podjęły działania na rzecz identyfikacji wszystkich ofiar i ustalenia wyrządzonych szkód. 

Ukraińskie organy ścigania udostępniły nagranie z podjętych czynności i aresztowania sprawcy:

YouTube cover video
Materiał z czynności ukraińskiej policji.

Czytaj też

Szerszy problem

To nie pierwszy przypadek oszustwa wymierzonego w obrońców Ukrainy. Na łamach naszego portalu pod koniec marca opisywaliśmy przypadek 19-letniego mieszkańca obwodu sumskiego, który stworzył w mediach społecznościowych profile sklepów ze sprzętem i amunicją wojskową.

Warunkiem nabycia wystawionych na „sprzedaż" produktów było dokonanie pełnej płatności za pośrednictwem określonych kanałów bankowych. Po otrzymaniu środków kontakt z klientami urywał się. Ofiarami 19-latka padły 62 osoby, w tym wojskowi i ich bliscy. 

Co więcej, na początku miesiąca informowaliśmy o fałszywych ofertach sprzedaży ręcznie robionych noży taktycznych. Interesowali się nimi m.in. żołnierze sił Zełenskiego. Jednak zamawiając towar i opłacając go, nigdy nie otrzymywali zamówionych rzeczy. Za procederem stał 38-letni mężczyzna.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama