Reklama

Armia i Służby

Ukraina. Sponsor wojska Rosji i wojny; są dowody

ukraina wojna wojsko
Ukraińskie wojsko w obwodzie donieckim.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rosyjski oligarcha oraz udziałowiec ukraińskiego operatora finansuje wojsko Putina i wojnę – wynika ze śledztwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). „Od początku inwazji (…) przekazał ok. 2 mld rubli kilku fabrykom wojskowym” – podkreśla SBU.

Reklama

Na łamach naszego portalu opisywaliśmy postać Michaiła Fridmana, czyli rosyjskiego biznesmena kryminalnego (posiada również obywatelstwo izraelskie). Jego majątek szacuje się na 8,2 mld funtów.

Reklama

Od lat 90-tych XX wieku mężczyzna był powiązany z OPG Solntsevskaya i finansował rosyjską przestępczość zorganizowaną oraz prał pieniądze dla kolumbijskich karteli narkotykowych.

Warto także podkreślić, że Alfa-Bank i kilka innych firm należących do Fridmana pierwotnie opierało się na pieniądzach dostarczanych przez KGB i partię komunistyczną. Jego rosyjski biznes – według ukraińskich mediów – jest zaangażowany we współpracę zarówno z wojskiem i aparatem bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej oraz sankcjonowanymi przedsiębiorstwami dostarczającymi mundury i żywność dla tamtejszej armii.

Reklama

Czytaj też

Rosyjski kapitał w Ukrainie

Co ważne w kontekście cyber, jeden z liderów ukraińskiego giganta telekomunikacyjnego Kyivstar jest powiązany z Firdmanem. Jak to możliwe? 

Otóż, firma powstała w 1994 r. i 4 lata później pozyskała strategicznego inwestora zagranicznego - norweską firmę telekomunikacyjną Telenor, która nabyła 38 proc. akcji ukraińskiego operatora. 

Udziały w Kyivstar nabyła także zarejestrowana w Ukrainie firma Storm. Jednak jej udziały zostały przejęte przez holding Alfa Group, należący do... Michaiła Fridmana. W ten sposób operator został podzielony przez Telenor i Alfa-Telecom (powstały na bazie Storm), z udziałami odpowiednio 56,5 proc. i 43,5 proc.

Czytaj też

Wojna. Finansowanie wojska Putina

Teraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zebrała dowody wskazujące na przestępczą działalność biznesmena. Nasi wschodni sąsiedzi mówią wprost o finansowaniu wojny

„Od początku inwazji na pełną skalę przekazał ok. 2 mld rubli kilku fabrykom wojskowym wroga” – podaje SBU. Wymienia tu m.in. zakład amunicji w Tule oraz zakłady Ural w Jalamowie (produkujące sprzęt dla samolotów wojskowych i helikopterów). 

Działania służb potwierdzają, że do finansowania agresji Kremla biznesmen wykorzystuje aktywa Alfa Group. 

Czytaj też

Nie tylko pieniądze

Ponadto, Firdman ma swój wyraźny udział w dostarczaniu żywności, odzieży i innych produktów potrzebnych na pierwszej linii frontu. Jego zakłady ubezpieczeniowe objęły opieką sprzęt wojskowy Rosji oraz życie i zdrowie żołnierzy

„Oligarcha sprawił, że jego firma telekomunikacyjna współpracuje z FSB, co pozwoliło na zapewnienie łączności mobilnej pod kontrolą rosyjskich specsłużb na czasowo okupowanych terenach Ukrainy” – dodaje SBU. Nie podaje jednak nazwy operatora. 

Czytaj też

Ukraina chce go skazać

Obecnie Fridman ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, przebywając za granicą. Trwają działania, aby pociągnąć go do odpowiedzialności. Grozi mu do 8 lat i konfiskata mienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama