Reklama

Armia i Służby

Ukraina. Rosja uderzyła dzięki… selfie. Zatrzymana na gorącym uczynku

wojna ukraina zniszczenia
Skutki rosyjskiego na rafinerię w regionie Połtawy.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rosyjskie ataki powietrzne na Charków były prowadzone na podstawie m.in. współrzędnych przekazanych przez jedną z pracownic lokalnego zakładu z sektora przemysłu energetycznego. Siły Putina uderzyły na podstawie danych z selfie zrobionego przez kobietę. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała kobietę, która miała swój udział w rosyjskich atakach powietrznych na Charków. Funkcjonariusze mówią o „korygowaniu" uderzenia. Siły Putina, na podstawie przekazywanych przez nią informacji, w tym współrzędnych, prowadziły działania wymierzone w lokalny zakład przemysłu energetycznego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Selfie dla Rosji

Jak podaje SBU, aby korygować wrogie ataki, kobieta zrobiła sobie selfie na tle obiektu i przekazała je Rosjanom. Śledztwo wykazało, że to pracownica wspomnianego zakładu, która została zwerbowana przez FSB podczas podróży do Moskwy (miała miejsce przed inwazją). 

Po 24 lutego 2022 r. przedstawiciel służb specjalnych Putina nawiązał kontakt z zatrzymaną i zlecił jej przekazanie danych geolokalizacyjnych obrońców Ukrainy i infrastruktury krytycznej w Charkowie. 

Czytaj też

Próba ukrycia współpracy z Rosją

SBU wskazuje, że kobieta kontaktowała się z wrogiem za pośrednictwem popularnego komunikatora. W celu ukrycia swojej aktywności często zmieniała telefony. 

Ponadto, aby nie przykuwać uwagi, udzielała się w social mediach publikując wpisy krytykujące rosyjskie kierownictwo wojskowe i polityczne

Czytaj też

Na gorącym uczynku

Funkcjonariusze SBU zatrzymali kobietę, gdy ta wykonywała kolejne zadanie wywiadowcze dla Rosji. Obecnie znajduje się w areszcie. Grozi jej do 12 lat pozbawienia wolności.

sbu selfie wojna rosja ataki charków ukraina
Zdjęcie z czynności SBU
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyber

Reklama

Komentarze (2)

  1. Szwejk85/87

    Ukraina powinna zaostrzyć kary za zdradę i współpracę z wrogiem....

  2. TakToWidzę

    Proponuję 12 lat więzienia a po odsiadce deportację do miru na wieki.

Reklama