Reklama

Technologie

Rosja wypuszcza smartfona. Ma własny system operacyjny

R-FON - pudełko
R-FON - pudełko
Autor. Зыков - АППСИМ - Telegram

Rosyjskie media opublikowały zdjęcia nowego rosyjskiego smartfona R-FON. Ma on działać w oparciu o własny, produkowany w kraju system operacyjny ROSA bazujący na Linuksie.

Reklama

Rosyjskie media opublikowały zdjęcia i specyfikację nowego rosyjskiego smartfona R-FON. Materiał jako pierwszy na Telegramie pokazał dyrektor stowarzyszenia rosyjskich specjalistów ds. mediów społecznościowych - Władimir Zykow.

Reklama

R-FON ma być telefonem, który wizualnie nie będzie specjalnie różnił się od urządzeń z Androidem ze średniej półki cenowej i przypomina smartfony produkowane przez chińskie firmy technologiczne. Ma działać w oparciu o własny system operacyjny ROSA.

Specyfikacja smartfona R-FON

Jak podał na swoim koncie Zykow - a za nim powtórzyły media - R-FON będzie miał następującą specyfikację:

Reklama
 • prostokątny wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala
 • pamięć RAM o wielkości 8 gigabajtów (GB)
 • wbudowaną pamięć do przechowywania plików o pojemności 128 GB
 • główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 50 megapikseli (mpx)
 • baterię o pojemności 5000 miliamperogodzin (mAh)
 • gniazdo na dwie karty SIM
 • czytnik odcisków palców
 • możliwość łączenia się z Wi-Fi
 • obsługę NFC
 • możliwość połączenia Bluetooth
R-FON - widok z przodu
R-FON - widok z przodu
Autor. Зыков - АППСИМ - Telegram
R-FON - widok z boku
R-FON - widok z boku
Autor. Зыков - АППСИМ - Telegram
R-FON - widok z tyłu
R-FON - widok z tyłu
Autor. Зыков - АППСИМ - Telegram
R-FON - pudełko
R-FON - pudełko
Autor. Зыков - АППСИМ - Telegram

Kiedy premiera?

Firma Ruteq JSC, która go produkuje, chce wejść na rynek konsumencki w 2024 r. Do tego czasu wszystkie możliwości systemu operacyjnego ROSA mają pozostać utajnione - napisał Zykow.

Jak dodał, dla sektora rządowego system operacyjny ma zostać udostępniony wcześniej - jeszcze w 2023 r.

Według portalu RBC, cena smartfona ma wynosić ok. 40 tys. rubli (452 dolarów).

Odwrót od Zachodu

Wcześniej na łamach naszego serwisu pisaliśmy już o zakazie korzystania z iPhone'ów w ramach rosyjskiej administracji , a także o smartfonie AYYA-T1, który jednak nie cieszy się w Rosji wielką popularnością .

Plan odchodzenia Federacji Rosyjskiej w stronę samowystarczalności - w dziedzinie smartfonów - realizowany jest więc bardzo opornie, choć trudno tu odmówić wytrwałości.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\\\*[email protected].\\\*

Reklama

Komentarze (1)

 1. Wania

  W Rosji się to nie przyjmie. System reklamowany przez rosyjskie służby. Pełna inwigilacja i posłuch obywatela. Nikt nie wie kiedy nagrywa rozmowy a kiedy włączy kamerkę i wyśle obraz do KGB. To tak jakby własny telefon wypuściła CIA czy nasze CBA. Zainteresowanie byłoby też ogromne. Poza tym na tym telefonie nic nie będzie działać. Światowi potentaci pracowali nad swoimi systemami długie lata nakładem miliardów dolarów i najlepszych programistów. Rosyjscy programiści już dawno uciekli na zachód albo gniją w ukraińskiej ziemi. Nie mają kim tego zrobić.

Reklama