Reklama

Armia i Służby

Ukraiński żołnierz opluty. Próba sprowokowania wojskowych

sbu ukraina wojna
Zdjęcie z czynności SBU: zatrzymanie mężczyzny prowokującego wojskowych i szerzącego prokremlowskie hasła.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Ukraiński żołnierz, który wrócił z frontu z licznymi obrażeniami po wybuchu miny, został opluty przez „wyznawcę Putina”. Mężczyzna prowokował również innych wojskowych, wulgarnie ich obrażając. Sprawca wpadł w ręce SBU.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), przy wsparciu lokalnej policji, zatrzymała w Połtawie mężczyznę, który publicznie znieważał ukraińskie wojsko. Jak ustalono, to trener fitness, będący zagorzałym zwolennikiem Kremla i prorosyjskich narracji dotyczących wojny w Ukrainie. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Prowokował i opluł żołnierza

Funkcjonariusze posiadają dowody potwierdzające, że zatrzymany w centrum miasta próbował sprowokować przedstawicieli lokalnego komitetu wojskowegoWulgarnie ich obrażał i bezpodstawnie oskarżał ukraińskich obrońców o rozpoczęcie wojny. Mężczyzna twierdził, że „zabijają dla pieniędzy”.

Zatrzymany opluł jednego z żołnierzy SZU. Okazało się, że to osoba, która wróciła z frontu ze względu na liczne obrażenia i wstrząs mózgu po wybuchu miny” – wskazuje SBU.

Czytaj też

Filmik na Instagramie

Śledztwo wykazało, że sprawca nagrał wszystkie wydarzenia i wideo, wraz z „komentarzem”, zamieścił na swoim Instagramie. Nie był to pierwszy raz, kiedy mężczyzna publicznie dyskredytował ukraińskie wojsko i głosił hasła zbieżne z rosyjską narracją. 

Obecnie SBU sprawdza, czy udostępnione przez zatrzymanego materiały nie zostały wykorzystane przez kremlowską machinę propagandową do rozpowszechniania dezinformacji o sytuacji w Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama