Reklama

Armia i Służby

Ukraina na wojnie. Jest porozumienie z Rumunią

wojna w ukrainie
Autor. Arsen Pietrow/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraina oraz Rumunia podpisały protokół dotyczący współpracy na rzecz cyberobrony. Oba państwa zobowiązały się do wzajemnego dzielenia się wiedzą, doświadczeniem oraz prowadzenia szkoleń dla specjalistów. „Tylko razem możemy pokonać wroga” – komentuje sprawę Kijów.

Reklama

Podpisany przez Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) oraz Narodową Dyrekcję Cyberbezpieczeństwa Rumunii protokół stanowi kolejny krok w kierunku budowania cyberodporności naszego wschodniego sąsiada i jego sojuszników. 

Reklama
Cyberprzestrzeń nie ma granic. Nie tylko Ukraina jest dotknięta atakami rosyjskich hakerów. Problem ten dotyczy także innych demokratycznych państw na świecie. W związku z tym współcześnie najważniejsze jest zjednoczenie i koordynacja wysiłków, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom. Tylko razem możemy pokonać wroga.
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy
Reklama

Czytaj też

Współpraca na różnych polach

Porozumienie obejmuje wymianę doświadczeń oraz najlepszych praktyk dotyczących cyberobrony, a także informacji o incydentach, metodach wykrywania podatności i reagowaniu na cyberzagrożenia. 

Oba państwa zadeklarowały także podjęcie współpracy dotyczącej prowadzenia nowych badań nad cyberbezpieczeństwem oraz projektów, których celem jest dalsze podnoszenie zdolności instytucji publicznych i podmiotów prywatnych w zakresie cyberobrony.

Niemniej ważnym zobowiązaniem jest współdziałanie w obszarze kształcenia i szkolenia specjalistów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. 

ukraina Rumunia
Podpisanie protokołu o współpracy między Ukrainą a Rumunią.
Autor. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP)

Wojenne doświadczenie Ukrainy

„Od początku inwazji Rosji, Ukraina zdobyła ogromne doświadczenie w odpieraniu cyberataków – na dzisiaj mówimy o liczbie przekraczającej tysiąc incydentów” – wskazuje w komunikacie przesłanym naszej redakcji Jurij Szihol, szef SSSCIP. 

Podkreślił, że Kijów chętnie dzieli się pozyskaną wiedzą oraz doświadczeniem ze swoimi partnerami, a także stara się od nich uczyć, aby stale się rozwijać. Podnoszenie zdolności w obszarze cyberobrony jest dla Ukrainy jednym z priorytetów, biorąc pod uwagę wojnę prowadzoną przez Rosję. 

Czytaj też

Porozumienie z Polską

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie również Polska zawarła porozumienie z Ukrainą dotyczące cyberbezpieczeństwa. Odbyło się to pod koniec sierpnia br. podczas wizyty ministra Janusza Cieszyńskiego (sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa) w Kijowie.

Oba państwa zadeklarowały, że ich celem jest promowanie współpracy i prowadzenie wymiany informacji w dziedzinach związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Czytaj też

Jak informowaliśmy, w efekcie porozumienia 29 sierpnia br. doszło do spotkania gen. bryg. Karola Molendy (Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni - DKWOC), oficerów DKWOC oraz gen. bryg. Oleksandra Potiego (zastępca przewodniczącego State Service of Special Communications and Information Protection of Ukraine).

Podczas rozmów wojskowi omówili m.in. działalność aktorów działających w cyberprzestrzeni oraz doświadczenia Ukrainy w obszarze cyberobrony i cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze