Armia i Służby
Ukraina ma plan na weteranów
Ukraińscy weterani mogą zostać zawodowymi informatykami, dzięki wsparciu rządu. Inicjatywa skierowana jest również do ich rodzin.
Wielu weteranów ma problemy z odnalezieniem „swojego miejsca” po zakończeniu służby. Szukają fachu, w którym będą mogli realizować się na nowo i poczuć się potrzebnymi. Tylko część może liczyć na pozostanie w strukturach wojska lub administracji (np. w charakterze doradców). Dlatego tak ważne jest tu wsparcie ze strony państwa.
Czytaj też
Ukraina szkoli weteranów
Ukraina ma plan na weteranów. Rząd zachęca ich do wzięcia udziału w kursach, przygotowujących do nowych zawodów. Edukacja pozwala byłym wojskowym nabyć fach, w którym mogą się spełniać i dzięki temu godnie żyć. O jakich profesjach mówimy? Chociażby pracy w IT.
Czytaj też
Zawód informatyka
Ukraiński rząd zachęca swoich weteranów do udziału w specjalnych szkoleniach, pozwalających „opanować zawód informatyka”. Są one całkowicie darmowe i skierowane nie tylko do byłych żołnierzy, ale i ich rodzin. W inicjatywę zaangażowany jest Fundusz Weteranów oraz Lobby X, czyli ukraińska agencja pośrednictwa pracy.
Czytaj też
Szkolenie „od zera”
Poziom zaawansowania kursu jest zależny od posiadanej wiedzy oraz zdolności uczestnika. Jak wskazuje resort ds. weteranów, oferowane są szkolenia kształcące „od zera”, ale również dla specjalistów.
W ich ramach weterani mogą uczyć się np. programowania, budowy i rozwijania stron oraz aplikacji, a także tworzenia baz danych. Istnieje możliwość pracy w grupie lub indywidualnie z ekspertem. Zajęcia mają przygotowywać byłych wojskowych do zdania testów zawodowych.
Czytaj też
Szkolenie obronne młodych Ukraińców
Wcześniej, pod koniec grudnia ubiegłego roku, na łamach naszego portalu opisywaliśmy inną interesującą inicjatywę ukraińskiego rządu. Mowa o zainwestowaniu 1,74 mld hrywien (prawie 180 mln zł) na szkolenie obronne młodych obywateli.
Z tej puli 100 mln hrywien przeznaczonych będzie na kształcenie zawodowe nauczycieli, a reszta sumy na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym symulatorów sterowania dronami czy nowoczesnych strzelnic.
Inicjatywa ma podnieść skuteczność edukacji młodych Ukraińców w ramach przedmiotu „Obrona Ukrainy”. Uczniowie mają umieć nie tylko np. obchodzić się z dronami, ale również posiadać zdrowe nawyki i umiejętności na czas wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Więcej na temat wydarzeń za naszą wschodnią granicą znajdziecie w zakładce: Wojna na Ukrainie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].