Reklama

Armia i Służby

Sztuczna inteligencja pozwala przewidywać wydarzenia dowódcom armii USA

Fot. Departament Obrony USA
Fot. Departament Obrony USA

Amerykańska armia przeprowadziła testy wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w planowaniu swoich działań militarnych. Według Pentagonu wykorzystanie tej technologii w połączeniu z innymi rozwiązaniami pozwoli amerykańskim dowódcom wojskowym w przewidywaniu zamiarów przeciwnika z odpowiednim wyprzedzeniem.

Systemy sztucznej inteligencji są rozwijane przez US Army od kilku lat, do tej pory rozmaite scenariusze zastosowania tej technologii na poziomie strategicznym i taktycznym były realizowane zarówno przez siły powietrzne, jak i lądowe.

AI przewidzi zagrożenia

Według ostatnich doniesień, armia amerykańska rozpoczęła nowy etap testowania AI w sposób bardziej kompleksowy. W połowie lipca 2021 r. Dowództwo Północne i Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej przeprowadziły testy o nazwie GIDE 3 (Global Information Dominance Experiment 3).

Ćwiczenia polegały na nowym wykorzystaniu proaktywnego systemu, w którym główną rolę odgrywa sztuczna inteligencja, globalna sieć czujników oraz chmura obliczeniowa.

Generał Glen D. VanHerck, szef testów GIDE 3 poinformował, że w ramach nowego rozwiązania AI analizuje wszystkie dane zbierane globalnie w chmurze obliczeniowej przez amerykańskie i niektóre cywilne systemy (także zdjęcia satelitarne) oraz na bieżąco wykrywa w nich anomalie.

Dzięki testowanemu rozwiązaniu możliwe jest np. wykrycie ruchów wojsk lądowych potencjalnego przeciwnika na konkretnym terenie czy śledzenie zmian w ruchu w kanale Panamskim, świadczących o przygotowaniach logistycznych do ewentualnego ataku.

Na podstawie tak zbudowanych danych dowódcy amerykańskiej armii mają możliwość z odpowiednim wyprzedzeniem przewidzieć scenariusze przyszłych wydarzeń i dostosować się do nich w najlepszy możliwy sposób. Chodzi przede wszystkim o operacje odstraszające i inne działania pozwalające na zapobieganie wybuchowi konfliktów na całym świecie.

Na razie nie ma żadnych informacji na temat tego, kiedy testowany obecnie system z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może wejść na stałe do arsenału US Army, prace nad nim mają być nadal rozwijane.


 Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama