Reklama

Armia i Służby

Systemy artyleryjskie Rosji z wieloma błędami. Ukraińcy chcą je wykorzystać

Autor. MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine)/Twitter

Rosyjska broń oraz systemy nawigacyjne posiadają luki i błędy, które mogą zostać wykorzystane do zakłócenia operacji wojsk okupanta. Obywatele oraz specjaliści wojskowi Ukrainy szukają sposobów, aby za pomocą cyberdziałań m.in. przerwać ostrzał artyleryjski wroga. 

Reklama

Przedstawiciele społeczności „CyberPan Ukraine” (obywateli i specjalistów wojskowych) współpracują z siłami zbrojnymi tego kraju. Środki na prowadzenie swojej aktywności pozyskują ze źródeł w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Ich działalność koncertuje się na operacjach wymierzonych w Rosję jako sposobie walki z okupantem. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Słabe punkty nawigacji

Jeden z członków „CyberPan Ukraine” w rozmowie z Defense One wskazuje, że grupie udało się zidentyfikować słabe punkty w rosyjskiej infrastrukturze wojskowej. Jak twierdzi, społeczność znalazła sposoby, aby niektóre jednostki wroga nie mogły odbierać sygnałów z systemu GLONASS (rosyjska wersja amerykańskiej nawigacji satelitarnej GPS).

Warto przypomnieć, że problemy z łącznością i komunikacją utrudniają działanie rosyjskich wojsk w Ukrainie. Wystarczy wspomnieć chociażby o nieefektywności rozwiązania do szyfrowanej komunikacji „Era”, stworzonego z myślą o armii. 

Jak informowaliśmy, brak łączności za jego pomocą to efekt niszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej w Ukrainie, za którą stoi nie kto inny, a sami Rosjanie. A jest ona niezbędna do działania Ery, ponieważ bazuje na 3G i 4G. Tym samym wojska Putina "same sobie strzeliły w stopę".

Czytaj też

Przerwać ostrzał Rosji

Na obecnym etapie przedstawiciele „CyberPan Ukraine” poszukują możliwości przerwania ostrzału artyleryjskiego na terytorium Ukrainy poprzez np. zakłócenie systemy precyzyjnego naprowadzania. 

Rozmówca Defense One zaznacza, że udało im się już zidentyfikować kilka serwerów powiązanych z tym rodzajem rosyjskiego uzbrojenia. „Znaleźliśmy wiele błędów” – podkreśla. Należy przypuszczać, że ta wiedza zostanie z czasem wykorzystana przeciwko siłom okupanta.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama