Reklama

Armia i Służby

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą w Holandii

Autor. Europol/oficjalna strona

Belgijska i holenderska policja - przy wsparciu Europolu - rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, zajmują się phishingiem, oszustwami i praniem pieniędzy. 

Reklama

21 czerwca br. doszło do 9 aresztowań i 24 przeszukań domów na terenie Holandii. W efekcie funkcjonariusze skonfiskowali broń palną, amunicję, biżuterię, sprzęt elektroniczny, gotówkę oraz kryptowaluty – informuje Europol. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Członkowie grupy przestępczej rozsyłali do ofiar wiadomości za pomocą SMS-ów, e-maili lub komunikatorów internetowych. W ich treści znajdował się link prowadzący do fałszywej strony bankowości internetowej. Ofiary myśląc, że korzystają z witryny logowania do swojej instytucji finansowej, wpisywały swoje dane uwierzytelniające, z których korzystali później przestępcy. 

Śledztwo wykazało, że w ten sposób członkowie grupy ukradli kilka milionów euro. W celu wyprania środków, użyli tzw. „mułów pieniężnych" (to osoby, które często nieświadomie, zostały zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy). 

Przestępcy byli również powiązani z handlem narkotykami i handlem bronią.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama