Rozbito międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżą środków finansowych z kont bankowych. Poszkodowanych jest ponad 1000 osób, wśród nich Polacy. Akcję przeprowadziły Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), ukraińska policja oraz czeskie organy ścigania.
W wyniku międzynarodowej akcji z udziałem SBU, ukraińskiej policji oraz czeskich organów ścigania rozbito międzynarodową grupę przestępczą, specjalizującą się w kradzieży środków finansowych z kont bankowych obywateli UE.
Czytaj też
Reklamy w internecie
Sprawcy w ramach nielegalnej działalności zamieszczali na platformach handlowych reklamy z ofertami rzekomych wyprzedaży popularnych towarów. Odbiorców kusili atrakcyjną ceną.
Zainteresowani składali zamówienia poprzez kliknięcie w link, który przenosił ich na witryny. Strona żądała podania danych bankowych. W ten sposób przestępcy wchodzili w posiadanie wrażliwych informacji i mogli czyścić konta ofiar.
Ukraińska cyberpolicja wskazuje, że podczas procederu wykorzystano ponad 100 złośliwych witryn. Stworzono również dwa call center zlokalizowane we Lwowie i Winnicy.
Czytaj też
Wśród ofiar Polacy
Pozyskane w ramach procederu środki sprawcy przekazywali do portfeli kryptowalutowych. Od lutego 2022 r. oszukano ponad 1000 osób na łączną kwotę 160 mln hrywien (ponad 18,5 mln zł). Wśród ofiar znajdują się m.in. Polacy, Czesi, Francuzi, Hiszpanie i Portugalczycy.
Jak podaje SBU, w trakcie działań prowadzonych na Ukrainie zatrzymano organizatora grupy (informatyk z Kijowa) i jego wspólnika. Z kolei na terenie UE aresztowano kolejnych 17 członków. Wśród nich są Białorusini.
Przeszukano 35 lokalizacji (mieszkania i biura). Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. sprzęt (telefony, komputery, nośniki danych), karty SIM (w tym europejskich operatorów) oraz karty bankowe.
Obecnie wobec zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu bez możliwości zwolnienia za kaucją.
Służby udostępniły wideo z podjętych działań: #YT[ videoId: D3ZSM6FmNCU | description: Materiał wideo z podjętych w ramach akcji czynności. Źródło: Ukraińska policja ]
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].