Reklama

Armia i Służby

Rosja namawia do ucieczki z Chersonia. Wyłączono internet

Chersoń
Autor. Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons)/Twitter

Rosyjskie władze zaleciły ewakuację ludności z Chersonia z względu na ukraińską kontrofensywę, której spodziewają się władze okupacyjne. Apelom towarzyszy wyłączenie internetu. Co jest powodem? 

Reklama

Zespół organizacji NetBlocks, specjalizujący się w monitorowaniu dostępu do sieci, w miniony weekend odnotował zakłócenia internetu w południowych regionach Ukrainy. 

Reklama
Ukraina internet południe
Autor. NetBlocks (@netblocks)/Twitter
Reklama

Eksperci powiązali te incydenty z rosyjskimi atakami rakietowymi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną. Bombardowanie celów cywilnych, w tym elektrowni, nasiliło się od 10 października br. 

Uwagę specjalistów przykuła jednak sytuacja w regionie Chersonia. 

Czytaj też

„Ratujcie życie”

Szef rosyjskiego resortu edukacji Siergiej Krawcow zwrócił się z apelem do mieszkańców miasta, aby zdecydowali się na opuszczenie tego regionu. Powodem ma być spodziewana przez Kreml kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Polityk o ewakuacji mówił wprost na swoim Telegramie. Sytuację nazwał „trudną", a mieszkańców wezwał do tego, by ratowali swoje życie, póki mogą. Obiecał również, że niedługo będą mogli wrócić do swoich mieszkań i domów. 

Ewakuację zalecił również Kirył Stremusow, stojący na czele okupacyjnych władz obwodu chersońskiego. 

Gdzie mają udać się mieszkańcy? W stronę Krymu. Rosjanie zalecają, aby udali się na lewy brzeg Dniepru.

Czytaj też

Nagły brak łączności

Wszystkiemu towarzyszy brak internetu i łączności. Dostęp do sieci w Chersoniu był możliwy poprzez przekierowanie ruchu do Rosji, za pośrednictwem dostawcy „Miranda”. 

Specjaliści NetBlocks wskazują, że w sobotę (22 października) internet w regionie przestał działać. Zbiega się to z apelami władz do opuszczenia regionu ze względu na mającą się zbliżać ukraińską kontrofensywę. 

internet chersoń
Autor. NetBlocks (@netblocks)/Twitter

Czytaj też

Rozbiórka infrastruktury?

Według Ołeksandra Fedienki, przedstawiciela parlamentu Ukrainy cytowanego przez TVN24, to efekt rozbierania infrastruktury w okolicach Chersonia. Jaki jest tego cel? 

Okupanci chcą w ten sposób utrudnić działanie siłom Zełenskiego i późniejsze przywrócenie dostępu do sieci w przypadku odbicia obwodu. 

Ponadto, zależy im na zmniejszeniu ryzyka informowania ukraińskiej armii przez lokalnych użytkowników o miejscach przebywania rosyjskich wojsk za pomocą internetu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama