Reklama

Armia i Służby

Od teraz Ukraińcy mogą pomóc wojsku bronić nieba

dron iran rosja
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraina stworzyła specjalną aplikację na smartfony, która pomaga siłom zbrojnym tego kraju zestrzeliwać wrogie drony i pociski.

Reklama

Mowa o „ePPO” na Androida. Apka jest już dostępna w sklepie Play i pobrało ją ponad 100 tys. użytkowników.

Reklama

„Teraz każdy obywatel Ukrainy może przyłączyć się do obrony naszego nieba” – wskazuje Departament Komunikacji Strategicznej armii naszego wschodniego sąsiada.

apka Ukraina
Autor. Zrzut ekranu/Sklep Play

Czytaj też

Jak działa aplikacja?

W momencie, gdy użytkownik zauważy pocisk manewrujący lub wrogiego drona, może otworzyć aplikację na swoim smartfonie, wybrać rodzaj obiektu/pocisku, skierować urządzenie w jego kierunku i nacisnąć duży czerwony przycisk.

Reklama

W ten sposób siły odpowiedzialne za obronę ukraińskiego nieba zobaczą znak na mapie, który pozwoli uzupełnić informacje pochodzące z radarów i innych czujników. To z kolei umożliwi skuteczne zestrzelenie i zneutralizowanie zagrożenia.

Czytaj też

Wersja na iOS niebawem

Aplikacja ma nie zbierać danych od użytkowników i nie udostępniać informacji innym firmom. Co więcej ze względów bezpieczeństwa posiada wbudowane szyfrowanie.

Jak na razie aplikacja jest dostępna tylko na urządzenia z Androidem. Jednak jak deklaruje ukraiński wywiad, trwają prace nad wersją na iOS. Może to potrwać kilka tygodni.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (1)

  1. Jaszczur

    Ah te wojny w XXI wieku hahaha śmieszy mnie nie to ale jak skuteczne to czemu nie hahahaha