Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy rozbili farmę botów rosyjskich specsłużb

boty SBU
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Ukraińskie służby rozbiły farmę botów, która była zarządzana przez Rosjan. Za jej pomocą rozpowszechniano fake newsy dotyczące nie tylko naszego wschodniego sąsiada, ale również europejskich państw. Nawoływano również do obalenia rządu w Kijowie.

Reklama

Cyberspecjaliści SBU zneutralizowali rozbudowany kanał szerzenia prorosyjskiej propagandy w Ukrainie i krajach członkowskich UE – podaje w komunikacie do sprawy Służba.

Reklama

Farma botów była ulokowana w Dnieprze i prowadzona przez rosyjskie służby specjalne. Jej działalność koncentrowała się na rozpowszechnianiu dezinformacji na temat sytuacji społeczno-politycznej wspomnianych państw. Fake newsy bazowały na prokremlowskich źródłach internetowych.

Ponadto, boty służyły do szeroko zakrojonej agitacji na rzecz Rosji i wzywania do obalenia obecnego rządu w Kijowie. 

Reklama

Czytaj też

Stworzył ją informatyk, specsłużby przejęły

Zgodnie z informacjami SBU, farma liczyła blisko 10 tys. nieautentycznych kont, za pomocą których prowadzono wrogie operacje w infosferze.  Do jej stworzenia wykorzystano m.in. karty SIM ukraińskich, rosyjskich i europejskich telekomów. 

Śledztwo wykazało, że farmę stworzył mieszkaniec Dniepru, który wcześniej przez długi czas pracował w branży informatycznej. Jednak po inwazji Rosji została przejęta przez przedstawiciela specsłużb Kremla.

W trakcie przeszukania mieszkania, gdzie ulokowano niezbędne wyposażenie do działania farmy, funkcjonariusze SBU znaleźli m.in. sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz karty SIM.

farma botów SBU
Zdjęcie z przeszukania mieszkania, w którym znajdowała się farma botów.
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze