Armia i Służby
Porozumienie USA-Indie. Rozpoczęcie dialogu nt. sztucznej inteligencji w wojsku
Stany Zjednoczone i Indie zgodziły się rozpocząć dialog na temat sztucznej inteligencji (AI) używanej do celów obronnych. Nawiązano również porozumienie dotyczące działań w cyberprzestrzeni, by „wspólnie stawić czoła wyzwaniom stulecia”.
11 kwietnia br. w Waszyngtonie odbyło się spotkanie na szczeblu ministerialnym USA-Indie w formacie 2+2. Udział w nim wzięli - po stronie Stanów Zjednoczonych - sekretarz obrony Lloyd J. Austin III oraz sekretarz stanu Antony Blinken, z kolei Indie reprezentowali minister obrony Rajnath Singh, oraz szef resoru spraw zagranicznych - dr Subrahmanyam Jaishankar.
Pentagon informuje, że przedstawiciele obu państw nawiązali „nową i głębszą współpracę” na wielu polach, w tym w zakresie obronności, nauki i technologii.
Czytaj też
„Wyzwania stulecia”
Indyjskie wojsko staje się zintegrowaną siłą i w związku z tym, biorąc pod uwagę interesy obu państw, podejmowane dwustronne inicjatywy mają pozwolić Siłom Zbrojnym USA i Indii na bardziej płynną współpracę we wszystkich domenach konfliktu – od morza po cyberprzestrzeń.
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych informuje, że udało się sfinalizować inicjatywy dotyczące m.in. wymiany informacji i wspólnych działań w celu „wspierania zaawansowanych, połączonych operacji”.
Co więcej, przedstawiciele rządów zobowiązali się do pogłębienia kooperacji w kolejnych obszarach, takich jak kosmos czy cyberprzestrzeń. Wynika to z faktu, że – jak tłumaczy Pentagon – oba kraje razem stawiają czoła „wyzwaniom stulecia”.
Czytaj też
Obronne AI
Lloyd J. Austin III i Antony Blinken, a także Rajnath Singh oraz dr Subrahmanyam Jaishankar zgodzili się również rozpocząć dialog na temat sztucznej inteligencji używanej do celów obronnych, a także rozszerzyć wspólne szkolenia i ćwiczenia w domenie cyber.
Jack Shanahan, pierwszy dyrektor Połączonego Centrum Sztucznej Inteligencji Pentagonu, w rozmowie z C4isrnet ocenił, że porozumienie amerykańsko-indyjskie to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ stanowi „przedłużenie” inicjatywy AI między USA a Indiami, rozpoczętej w ubiegłym roku.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.