Reklama

Armia i Służby

Pomoc Ukrainie. CIA: Dzielenie się tajemnicami musi mieć granice

wojna Ukraina
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Dyrektor CIA William Burns uważa, że odtajnienie informacji wywiadowczych w celu walki z Rosją odegrało bardzo ważną rolę podczas trwającej już kilka miesięcy wojny w Ukrainie. Jednak powinno to być wyjątkiem, a nie regułą.

Reklama

Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu zaznaczył na szczycie Billington Cybersecurity, że decyzje dotyczące odtajnienia tego typu danych są zawsze skomplikowane.

Reklama

Jego zdaniem Joe Biden bardzo ostrożnie podszedł do zagadnienia i uznał, że można upublicznić część „sekretów USA”.

Czytaj też

Wyjątek a nie reguła

„Okazało się to bardzo pomocne w ostatnich miesiącach i uważam, że może nadal być skuteczne, jeśli uczynimy to wyjątkiem a nie regułą” – podkreślił William Burns, cytowany przez Defense One.

Reklama

Jak tłumaczy dyrektor CIA, lekkomyślne przetwarzanie informacji prowadzi do utraty dostępu do wartościowych informacji wywiadowczych.

Czytaj też

Zdemaskowanie Putina

W przypadku Ukrainy dzielenie się „tajemnicami” pomogło w np. demaskowaniu fałszywych narracji rozpowszechnianych przez Kreml. To utrudniło Putinowi propagować fake newsy i zmanipulowane materiały, które miały stanowić prowokację w przededniu wojny.

William Burns wskazał, że wsparcie amerykańskiego wywiadu wraz z zaangażowaniem partnerów i sojuszników pozwoliło wyraźnie pokazać światu, iż wojna prowadzona przez Rosję jest niesprowokowaną agresją. „To bardzo selektywne, ostrożne odtajnienie informacji odegrało w tym wszystkim świetną rolę” – ocenił dyrektor CIA.

Jednak jego zdaniem ujawnianie i dzielenie się „sekretami” może nie zadziałać w każdym przypadku, zwłaszcza jeśli chodzi o informacje wywiadowcze na temat cyberzagrożeń.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (2)

  1. TakTak

    Gdy Trump starowal w wybrach z CIA - wyciekla widomosc ze rzekomo "Rosjanie placa Talibom za kazdego zabietego amerykanina" (potem zdementwana - ale kosztowalo to TRympa -4.5% glosow) TRump obiecal ze "do konca kadencji wycofwa wojska z Afgastanu" - wiec nagle to tak jakby dzialal razem z Rosjanami. W Usa - wtedy sie przegwa wybry.. Potem Biden i tak wycofal - choc Trump twiedzil ze on by to zrobil lepiej. POczytal bym o wplwie CIA na wybru w USa. Np jakie grozby dostal Trump gdy powiedzial ze moze ulaskawic Swondena. Czy gdy FBI wpada do jego biora. Nie wierze ze tylko ja tym sie intersuje.

  2. Jaszczur

    Dobrze robili i nie będzie jak w Gruzji w 2008 gdzie wyszedł potem Sarkozy i składał swoje wywody że to Gruzja sprowokowała biedna Rosję do tego by ich zaatakowała.....

Reklama