Reklama

Armia i Służby

Polska w manewrach NATO. Ciekawy wniosek

Dynamic Messenger nato wojsko
Dynamic Messenger 2022
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organizatio/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Wojsko Polskie brało udział w manewrach NATO na wodach Portugalii. Wykorzystano bezzałogowce i pojawił się ciekawy wniosek.

Reklama

29 września zakończyła się druga edycja ćwiczenia „Dynamic Messenger” zorganizowanego przez natowskie Dowództwo Sił Sojuszniczych ds. Transformacji oraz Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich. 

Reklama

Manewry miały miejsce na półwyspie Tróia (Portugalia). Celem było m.in. przetestowanie morskich systemów bezzałogowych i sprawdzenie ich interoperacyjności z innymi rozwiązaniami stosowanymi przez NATO

Czytaj też

Ćwiczenia z udziałem Polski

W jednodniowym wydarzeniu wzięły udział siły 16 państw członkowskich oraz jednego kraju partnerskiego. Mowa o Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Turcji, Grecji, Włoszech, Łotwie, Niderlandach, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji. Z kolei wśród obserwatorów znalazły się Japonia, Nowa Zelandia i Korea Południowa. 

Reklama

W oficjalnym komunikacie NATO mówi o ponad 2 tys. uczestników (personel wojskowy i cywilny).

YouTube cover video
Wideo z manewrów opublikowane przez NATO

Bezzałogowce i 5G

Ciekawym wnioskiem z ćwiczenia jest kwestia wykorzystania bezzałogowców i 5G. Jeden z wojskowych biorących udział w ćwiczeniu na łamach C4isrnet ocenił, że użycie sieci piątej generacji do przesyłania informacji między sprzętem pod wodą może dawać „obiecujące” rezultaty. 

Czytaj też

5G daje wiele

Technologia 5G daje znacznie większe możliwości niż dotychczasowe standardy. Wśród zalet należy wymienić m.in. szybszy transfer danych, większą pojemność i skrócenie opóźnień. Wymaga jednak budowy stacji, które będą gwarantowały sprawne świadczenie usług. W przypadku ich stawiania na lądzie mamy spore możliwości, inaczej jest, jeśli chodzi o akweny. Tu pojawia się szereg wyzwań (od technicznych po środowiskowe).

Sektor wojskowy chce zająć się tym zagadnieniem, aby finalnie podnieść skuteczność działań na morzach i oceanach, w tym operacji prowadzonych z wykorzystaniem bezzałogowców.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. pwr

    Ciekawe tylko jeśli zignorujemy zasięg stacji bazowych 5G.

Reklama