Technologie
Długa droga do 5G. Jakie szanse i perspektywy?
Podczas tegorocznej konferencji Cyber24Day, w trakcie panelu „Długa droga do 5G. Szanse i perspektywy” uczestnicy rozmawiali m.in.o znaczeniu sieci piątej generacji dla polskiego biznesu, ale także o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie jej wdrożenie. Moderatorem dyskusji był Karol Tokarczyk, analityk ds. gospodarki cyfrowej z Polityki Insight.
O znaczeniu sieci 5G dla biznesu w czasie debaty opowiedział Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. „Jeżeli chcemy być innowacyjną gospodarką, wykorzystującą w pełni potencjał oferowany przez dzisiejsze technologie, to musimy nasz przemysł automatyzować i usprawniać, a nie uda się tego zrobić bez 5G” – powiedział. Jak stwierdził, bez sieci 5G żadna fabryka w Polsce nie będzie mogła zostać zautomatyzowana.
„Przykładem jest Łódzka Strefa Ekonomiczna, gdzie uruchomiono pilotażowo przemysłową sieć 5G dla fabryk i już widać, jak chętnie inwestorzy dołączają do niej, ponieważ usprawnia to produkcję i napędza kolejne inwestycje (…). 5G to absolutnie niezbędna technologia dla każdej dziedziny gospodarki” - stwierdził Kanownik.
Wypowiedź uzupełnił prezes zarządu MindMade z Grupy WB, Jan Jakub Szczyrek. „Wszyscy jesteśmy zgodni, że sieć 5G jest już aplikacją samą w sobie. Mowa tu o rozwiązaniach, które są rozwiązaniami autonomicznymi, prywatnymi, czy też kampusowymi. W międzyczasie oczekujemy ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. (…) Sieć 5G wprowadza takie reżimy, które umożliwiają budowanie systemów czasu rzeczywistego i jest to nowe pole zastosowań, które daje w tym zakresie bardzo duże możliwości” - powiedział Szczyrek.
Szansa dla małych i średnich firm?
Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute ocenił, że „5G może stać się innowacyjną platformą do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i dlatego biznes tak na to czeka” - powiedział. „Może być to szansą dla nowych, innowacyjnych modeli biznesowych, czyli tego, co od 2015 roku jest wyraźnie akcentowane w politykach gospodarczych Polski” – dodał.
Jak stwierdził na koniec, sieć 5G jest technologią, której możliwości jeszcze nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.
Czytaj też
5G z opóźnieniem
O tym, dlaczego tak długo trwa wprowadzanie sieci 5G , powiedział ppłk. rez. oraz członek Rady Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Robert Kośla „Europa pracuje nad specyfikacją techniczną dla sieci 5G, a równolegle powstają wymagania bezpieczeństwa. Powstał zalążek metodyki oraz tzw. Toolbox, czyli zestaw narzędziowy, który ma mieć komponenty prawne, organizacyjne i techniczne dla państw członkowskich. Aczkolwiek jestem niezadowolony z jakości tego toolboxa” – powiedział Kośla. Jak stwierdził, każdy element zestawu został wynegocjowany na poziomie Unii Europejskiej, co przełożyło się na skrajne podejście od kwestii definiującej wymagania z punktu widzenia bezpieczeństwa.
„Termin >5G< jest obecnie wyświechtany i przestał mieć jakiekolwiek znaczenie” – stwierdził Sławomir Pietrzyk, założyciel oraz prezes IS-Wireless. W trakcie dyskusji użył metafory, że „skupiamy się wokół stołu negocjacyjnego, przy którym zasiadali wyłącznie dwaj reprezentanci. Z jednej strony są nimi operatorzy, którzy mogli posiadać licencje typu >countrywide<, lecz w obecnych czasach to się zmienia. Z drugiej strony tego stołu mamy dostawców technologii ze Skandynawii orz dalekiej Azji” – stwierdził Pietrzyk.
Czytaj też
Model sieci otwartej
W dyskusji poruszony został także wątek sieci Open RAN. Jak powiedział Pietrzyk, „chodzi tak naprawdę o oddzielenie łańcucha wartości dostawców, czyli o pozwolenie na stworzenie konkretnego łańcucha wartości systemu telekomunikacyjnego z rozwiązań niezależnych graczy, co przyczynia się do poprawy konkurencyjności oraz obniżenia cen i poprawia jakość”.
W trakcie rundy podsumowującej, Jan Jakub Szczyrek stwierdził, że „5G to przede wszystkim skalowalność, ale także nowa okazja dla biznesu, aby pokazywać i promować te sieci jako produkt sam w sobie (…). W połączniu z otwartą standaryzacją oraz z tym, ze rozwiązania te przestają być niebotycznie drogie, otwierają się nowe szanse biznesowe” – podsumował.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany