Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nowy numer do zgłaszania fałszywych wiadomości SMS. Ma pomóc w walce z oszustami

Konferencja Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK i CERT Polska na temat mechanizmów ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.
Konferencja Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK i CERT Polska na temat mechanizmów ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.
Autor. NASK/Twitter

Mechanizmy wprowadzane przez ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej mają znacząco zwiększyć cyberbezpieczeństwo Polaków. Chodzi o lepszą ochronę przed fałszywymi SMS-ami czy wiadomościami. O jakich rozwiązaniach mowa?

Reklama

Podczas środowej konferencji prasowej organizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz CERT Polska główną uwagę poświęcono mechanizmom, wprowadzanym przez ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Jednym z nich jest działający od tego tygodnia numer 8080 - nowy numer na który będzie można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS-owe (chodzi np. o smishing, czyli SMS-y zawierające link do fałszywej strony - red.).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Numer 8080. Jak zgłosić fałszywy SMS?

Jak powiedział minister Janusz Cieszyński, wdrożenie nowego - łatwiejszego numeru 8080 do zgłaszania podejrzenia oszustwa - jest kolejnym krokiem (m.in. po usłudze Zastrzeż PESEL), który ma pomóc chronić obywateli przed oszustami w sieci. „Zmniejszamy prawdopodobieństwo okradzenia Polaków przez przestępców z wykorzystaniem fałszywych stron” – dodał Adam Marczyński, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w NASK.

„Po otrzymaniu podejrzanego SMS-a będziemy w stanie zbudować wzorzec takiej wiadomości i uciąć kampanię przestępców w momencie, w którym ruszają na ścieżce SMS-owej, zanim użytkownik będzie miał możliwość kliknięcia i wejścia na stronę” – kontynuował, wypowiadając się również na temat samej ustawy. „Dzięki niej podnosimy poziom bezpieczeństwa – i co równie istotne - przesuwamy się ze strony reaktywnej do strony proaktywnej. Pozwala to zatrzymać dany atak na wcześniejszym etapie” – dodał.

Natomiast Szymon Sidoruk, ekspert CERT Polska, pracujący przy tworzeniu ustawy zaznaczył, że zachęca, by budować wspólnie odporność na oszustwa i zgłaszać podejrzane wiadomości na numer 8080. „Wspierajmy w ten sposób te osoby, które tak łatwo nie rozpoznają takich oszustw” – apelował w czasie konferencji na której byliśmy obecni.

Czytaj też

Fundamentalne zmiany

Jak podaje NASK, ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej ma wprowadzić cztery fundamentalne zmiany. Chodzi o:

  • bezpieczniejsze SMS-y,
  • bezpieczniejsze maile;
  • bezpieczniejsze połączenia telefoniczne;
  • bezpieczniejszy internet.

Oprócz wprowadzenia wspomnianego numeru 8080, ma być wdrożone kilkanaście innych rozwiązań. Więcej na ich temat pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w tekście o zmianach wprowadzanych przez ustawę oraz o nowych obowiązkach nakładanych na szereg instytucji.

Czytaj też

Nowa kadencja Sejmu, nowe wyzwania

Omawianie ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej to również dobry moment na pytania dotyczące dalszych planów na poprawę cyberbezpieczeństwa w Polsce. Minister Janusz Cieszyński zapytany przez naszą redakcję o to, co uważa za największe wyzwanie dla Sejmu X kadencji w kontekście cyberbezpieczeństwa, odpowiedział: „Wyzwaniem jest to, aby uchwalić nowelizację ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zawiera szereg narzędzi, które wspierają zespoły zajmujące się cyberbezpieczeństwem” – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji.

„Ta regulacja jest niezbędnie potrzebna i bardzo szkoda, że nie została uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu. Myślę, że to jedno z najpilniejszych zadań na tę nadchodzącą kadencję” – dodał.

Zdaniem ministra, kolejnym wyzwaniem stojącym przed Sejmem jest skupienie się na obronie obywateli przed cyberprzestępcami. „Cyberbezpieczeństwo przez wiele lat kojarzyło się z czymś, co jest domeną fachowców, ekspertów, osób bardzo technicznych. Ofiarami cyberprzestępców na co dzień padają zwykli obywatele. (…) Skupienie się na obronie osób, które mają zdecydowanie mniejsze szanse, niż profesjonalne podmioty, powinno przyświecać Sejmowi” – podsumował polityk.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama