Reklama

Armia i Służby

Polacy w największych ćwiczeniach z cyberbezpieczeństwa na świecie

W stolicy Estonii odbywają się największe na świecie ćwiczenia z cyberobrony  Locked Shields, w których bierze udział ponad 3 tys. specjalistów z 38 państw.
W stolicy Estonii odbywają się największe na świecie ćwiczenia z cyberobrony Locked Shields, w których bierze udział ponad 3 tys. specjalistów z 38 państw.
Autor. NATO CCDCOE / Twitter.com

W stolicy Estonii odbywają się największe na świecie ćwiczenia z cyberobrony, w których bierze udział ponad 3 tys. specjalistów z 38 państw. Mowa o Locked Shields, w których startuje także polska drużyna pod przewodnictwem oficera z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).

Reklama

Największe ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa na świecie rozpoczęły się w Tallinie we wtorek.

Reklama

Po raz kolejny polska drużyna pod przewodnictwem oficera z cyberwojska stanęła do walki w największych i najbardziej złożonych ćwiczeniach z zakresu cyberbezpieczeństwa – #LockedShields2023. To wydarzenie co roku ściąga najlepszych specjalistów cyber na świecie. Powodzenia – napisał na Twitterze gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Locked Shields są organizowane przez Centrum Doskonałości Współpracy Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Center of Excellence - CCDCOE).

Reklama

„Żadne inne ćwiczenie cyberobrony nie oferuje tak specjalistycznego i szczegółowego doświadczenia, jak Locked Shields. 24 Blue Teams z całego świata muszą utrzymywać infrastrukturę krytyczną i systemy IT w nienagannym stanie. Zespoły mogą zademonstrować, jak dobrze potrafią utrzymać działanie systemów w rzeczywistych sytuacjach i pod presją” — mówi cytowany w komunikacie Mart Noorma, dyrektor NATO CCDCOE.

Na potrzeby wydarzenia utworzono Cyber Range, czyli wirtualne środowisko, które symuluje infrastrukturę krytyczną. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny (Berylia oraz atakująca Crimsonia), jedna z nich musi przeprowadzić atak na infrastrukturę krytyczną, a druga musi go odeprzeć. Dodatkowo muszą przestrzegać prawa międzynarodowego i krajowego (a uczestnicy pochodzą przecież z różnych państw).

Dzięki temu zespoły mogą w bezpiecznym środowisku przećwiczyć reagowanie na incydenty, proces podejmowania strategicznych decyzji i do tego uwzględnić m.in. właśnie aspekty prawne. Pomoże to specjalistom – w razie faktycznego ataku – zdobyć odpowiednie umiejętności i doświadczenie, a zawody są szansą na rywalizację wśród najlepszych spośród 38 państw.

Czytaj też

Coroczne ćwiczenia z cyberobrony

Coroczne ćwiczenia dają także możliwość przećwiczenia współpracy w sytuacjach kryzysowych, zarówno pomiędzy jednostkami cywilnymi i wojskowymi, sektorem prywatnym i publicznym, co daje większe poczucie bezpieczeństwa i szybszej reakcji w przypadku potencjalnego cyberataku. Locked Shields jest organizowany w Tallinie przez NATO Cooperative Cyber Defense Center of Excellence (CCDCOE) od 2010 roku.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku - na 24 zespoły, Polacy zajęli drugie miejsce w ćwiczeniach Locked Shields 2022 w Tallinie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze