Armia i Służby
Sukces Polaków. Drugie miejsce w największych na świecie międzynarodowych cyberćwiczeniach NATO
Największe na świecie międzynarodowe ćwiczenia cyberobrony na żywo, w ramach których cyberspecjaliści ćwiczą ochronę cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej podczas cyberataku okazały się dla polskiej drużyny bardzo udane. Na 24 zespoły, Polacy zajęli drugie miejsce.
W dniach 19-22 kwietnia NATO Cooperative Cyber Defence Center of Excellence (CCDCOE) organizowało ćwiczenia Locked Shields 2022 w Tallinie.
Proud to announce the overall winners of #LockedShields2022:
— NATO CCDCOE (@ccdcoe) April 22, 2022
1st: 🇫🇮 Finland, congratulations!
2nd: 🇱🇹-🇵🇱 joint team Lithuania-Poland, good job!
3rd: 🇪🇪Estonia, well done!
Congratulations to all the 24 BLUE TEAMS participating, solid effort everybody! 👏See you all next year!💪 pic.twitter.com/PaoTA7fQR1
Jak poinformował CERT Polska, Polska w tegorocznych ćwiczeniach NATO Locked Shields 2022 zajęła drugie miejsce na 24 zespoły. Zmagania polsko-litewskiej reprezentacji składającej się z wojskowych i cywilnych ekspertów cyberbezpieczeństwa kierowane były przez oficera Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Czytaj też
Eksperci CERT Polska w polskiej reprezentacji koordynowali prace czterech obszarów: sieciowego, aplikacji internetowych, systemów specjalnych i prawnego.
Polsko-litewski zespół dowodzony przez oficera z NCBC-DKWOC na II pozycji w ćwiczeniu #LockedShields2022!
— Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska) April 22, 2022
Gratulujemy!!!#CyberBezpieczni #CyberAktywni #CyberSkuteczni pic.twitter.com/18BNzfBzaf
Coroczne ćwiczenia obrony mają być okazją dla ich uczestników do sprawdzenia poziomu cyberbezpieczeństwa krajowych – cywilnych i wojskowych – systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej. Dają one możliwość przećwiczenia współpracy w sytuacjach kryzysowych, zarówno pomiędzy jednostkami cywilnymi i wojskowymi, sektorem prywatnym i publicznym, co daje większe poczucie bezpieczeństwa i szybszej reakcji w przypadku potencjalnego cyberataku.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
/NB