Reklama

Strona główna

Największe ćwiczenia cyberbezpieczeństwa rozpoczęte

Fot. NATO CCD COE/ Domena Publiczna
Fot. NATO CCD COE/ Domena Publiczna

24 kwietnia rozpoczęły się ćwiczenia Locked Shields 2017, które potrwają 4 dni. Są to największe i najnowocześniejsze międzynarodowe ćwiczenia z zakresu ochrony fizycznej na świecie. Tegoroczna edycja została powiększona o ilość uczestników, zakres technologii, sieci i urządzeń wykorzystywanych podczas ćwiczeń.

Oparte na scenariuszu ćwiczenia z ochrony sieci w czasie rzeczywistym, koncentrują się na szkoleniu ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy zajmują się na co dzień ochroną krajowych systemów informatycznych. W 2017 r. niebieskie zespoły (Blue Teams) będą zobowiązane do utrzymania usług i sieci wojskowej bazy powietrznej fikcyjnego kraju, które według scenariusza ćwiczeń będą napotykać na poważne ataki na system sieci elektrycznych, wojskowe systemy dowodzenia i kontroli oraz na inną infrastrukturę operacyjną. Możliwe jest przeprowadzenie w ramach ćwiczeń ponad 2500 możliwych ataków.

Pomimo, że ćwiczenia mają głównie charakter techniczny, w tym roku wprowadzono również aspekt strategiczny, gdzie celem jest zapewnienie możliwości podejmowania decyzji przez oficerów i doradców prawnych.

W ramach ćwiczeń zostaną włączone następujące specjalistyczne systemy: system SCADA sterujący siecią energetyczną, system AirC2 służący do planowania wojskowych operacji lotniczych oraz programowalne sterowniki logiczne kontrolujące zaopatrzenie bazy w paliwo.

W ćwiczenia Locked Shields 2017 będzie zaangażowanych około 800 uczestników z 25 krajów. Organizatorzy ćwiczeń zgromadzą się w Tallinnie w Estonii, a uczestniczące zespoły będą miały bezpieczny dostęp online do sieci ćwiczeń z ich baz.

Czytaj też: Fiński rząd planuje zwiększyć inwigilację obywateli

Ćwiczenia Locked Shields organizowane są przez Centrum Doskonalenia Obrony Cyberprzestrzeni NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) od 2010 roku. Każdego roku zespół broniący ma na celu utrzymanie sieci i usług w fikcyjnym kraju. Obejmuje to obsługę i zgłaszanie incydentów, rozwiązywanie problemów z obszaru cyberbezpieczeństwa oraz reagowanie na prawne i strategiczne problemy.

Ćwiczenia Locked Shields 2017 są organizowane we współpracy z estońskimi i fińskimi siłami obronnymi, szwedzkim uniwersytetem obrony, brytyjską armią, dowództwem USA w Europie i uniwersytetem technicznym w Tallinie.

 

 

.

Komentarze