Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Trwają największe na świecie międzynarodowe cyberćwiczenia NATO

Autor. CIR Bundeswehr (@cirbw)/Twitter

W dniach 19-22 kwietnia NATO Cooperative Cyber Defence Center of Excellence (CCDCOE) organizuje ćwiczenia Locked Shields 2022 w Tallinie. To największe międzynarodowe ćwiczenia cyberobrony na żywo, w ramach których cyberspecjaliści ćwiczą ochronę cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej podczas cyberataku na dużą skalę.

Reklama

Coroczne ćwiczenia obrony mają być okazją dla ich uczestników do sprawdzenia poziomu cyberbezpieczeństwa krajowych – cywilnych i wojskowych – systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej.

Reklama

Dają one możliwość przećwiczenia współpracy w sytuacjach kryzysowych, zarówno pomiędzy jednostkami cywilnymi i wojskowymi, sektorem prywatnym i publicznym, co daje większe poczucie bezpieczeństwa i szybszej reakcji w przypadku potencjalnego cyberataku.

Czytaj też

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń prowadzonych w czasie wydarzenia, pogarsza się sytuacja fikcyjnego kraju wyspiarskiego Berylia w zakresie bezpieczeństwa. Zbiegło się to w czasie ze skoordynowanymi cyberatakami na główne wojskowe i cywilne systemy informatyczne. Odpowiadający za kwestie geopolityczne opracowują wobec tego realistyczny scenariusz działań, w którym uwzględnią środowisko bezpieczeństwa i prawdopodobne incydenty cybernetyczne w szerszej strategii.

Reklama

Czytaj też

Ćwiczenia są wyjątkowe pod względem zakresu współpracy: cyberspecjalistów z różnych państw, środowiska akademickiego, organizacji międzynarodowych i partnerów branżowych. Wydarzenie organizowane jest przez CCDCOE w Tallinie we współpracy z NATO, Siemens; TalTech; Clarified Security; Arctic Security; CR14. Ponadto w Locked Shields 2022 - w pewnym zakresie - biorą udział Microsoft, Centrum Udostępniania i Analizy Informacji o Usługach Finansowych (FS ISAC), SpaceIT, Fortinet.

Nasz kraj reprezentuje zespół dowodzony przez oficera z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Składa się z najlepszych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z Polski oraz Litwy.

/NB

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama