Reklama

Armia i Służby

Oszustwo nigeryjskie. Cyberpolicja rozbiła grupę przestępczą

Cyberpolicjanci zatrzymali sprawców oszustwa nigeryjskiego
Cyberpolicjanci zatrzymali sprawców oszustwa nigeryjskiego
Autor. cbzc.policja.gov.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z funkcjonariuszami w Wałbrzychu rozbili międzynarodową grupę przestępczą. Zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy metodą na tzw. oszustwo nigeryjskie.

Zdaniem cyberpolicji, grupa była bardzo dobrze zorganizowana, na jej ślad natrafiono w wyniku wspólnego śledztwa funkcjonariuszy z Wałbrzycha i Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). W ten sposób ustalono liderów oraz członków zorganizowanej grupy, którzy stosowali metodę „fraudu nigeryjskiego”.

Czytaj też

Nigeryjski scam

Na czym polegał schemat działania przestępców? Obcokrajowcy posługiwali się fałszywymi i podrobionymi dokumentami. Na te dokumenty zakładali w Polsce rachunki bankowe. Przez internet nawiązywali znajomości z ofiarami, wciągając je w grę psychologiczną i podając się np. za „amerykańskiego żołnierza” lub „weterana”.

Ci, którzy dali się nabrać mieli myśleć, że korespondują z osobami, które mają kryzys emocjonalny i potrzebują „pomocy finansowej” w związku z trudną sytuacją materialną, np. problemami zdrowotnymi ich dzieci. Mężczyźni obiecywali przyjazd do Polski, by rzekomo „ułożyć sobie życie razem” z ofiarą i zwrócić jej pożyczone pieniądze. Nic takiego jednak nie miało miejsca, a pokrzywdzeni tracili oszczędności.

Oszuści transferowali pieniądze na rachunki bankowe do innych krajów. Wstępne ustalenia mówią o przynajmniej kilkudziesięciu popełnionych przestępstwach, które polegały na dokładnie tym samym schemacie. Sprawa jest jednak rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj też

Operacja cyberpolicji

Międzynarodowa, zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Polski oraz Europy, by wyłudzać pieniądze metodą „oszustwa nigeryjskiego”.

Funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, w efekcie zatrzymano 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli sprzęt komputerowy - w tym telefony komórkowe służące do przestępstw, gotówkę (ponad 25 tys. złotych) oraz znalezioną marihuanę i haszysz.

Obecnie śledczy szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymanym przedstawiono prokuratorskie zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonywania oszustw na szkodę kobiet na terenie Polski oraz innych krajów Europy. Grozi im kara 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o tymczasowym areszcie dla 5 osób.

Czytaj też

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama