Armia i Służby
Pierwsza taka strategia US Navy
Amerykańska Marynarka Wojenna prezentuje swoją pierwszą strategię cyber. To długo oczekiwany dokument, który jest dowodem działań podejmowanych w ramach US Navy na rzecz unowocześnienia i stawienia czoła wyzwaniom ery cyfrowej.
Strategia cyber amerykańskiej Marynarki Wojennej, to - jak pisze serwis The Record - bardzej szczegółowa i rozbudowana wersja dwustronnego dokumentu „Navy Cyberspace Superiority Vision”, który opublikowany został w ub. roku.
Publikacja uszczegółowionej wersji nastąpiła z opóźnieniem, ze względu na fakt, że jako pierwszy swoją strategię cyber w tym roku pokazał Pentagon. O jej jawnej części pisaliśmy na naszych łamach w tym materiale, wskazując jej główne kierunki, a także tutaj - poświęcając więcej uwagi kwestii zagrożenia, które USA widzą w aktywności Chin w cyberprzestrzeni.
Co obejmuje strategia?
W opublikowanym w związku z dokumentem oświadczeniu, sekretarz US Navy Carlos Del Toro poinformował, że koncentruje się na „agresywnym polepszaniu swoich działań w cyberprzestrzeni przy jednoczesnym wsparciu współpracy z sojusznikami i partnerami”.
W strategii US Navy dla cyber wyróżniono siedem zasadniczych kierunków działania, które powinny przyczynić się do usprawnienia działania Marynarki Wojennej w domenie cyfrowej. Są to:
- zabezpieczene infrastruktury krytycznej i systemów uzbrojenia;
- poprawa i wsparcie jakości kadr odpowiiedzialnych za cyber;
- prowadzenie i obsługa cyberoperacji;
- ochrona infrastruktury IT, danych oraz sieci;
- współpraca ze służbami przy ochronie bazy przemysłowej sektora obronnego;
- rozwijanie współpracy z partnerami.
Nadganianie zaległości
Marynarka Wojenna USA deklaruje, że jednym z najważniejszych działań z jej perspektywy jest obrona jej infrastruktury cyber i danych, a jednocześnie prowadzenie operacji w cyberprzestrzeni w skali globalnej. Jak w rozmowie z serwisem Recorded Future News twierdził odchodzący ze swojego stanowiska doradca US Navy ds. cyber Chris Cleary, służba ta pozostawała długo w tyle za innymi rodzajami sił zbrojnych, jeśli chodzi o zdolności w cyberprzestrzeni i cyberbezpieczeństwo.
„Zawsze przyznawaliśmy, że jest wiele pracy do zrobienia. Inne rodzaje sił zbrojnych bardziej agresywnie realizowały swoje cele na tym polu” - powiedział Cleary, który ze swojego stanowiska odchodzi po trzech latach służby.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].