Armia i Służby
Pentagon o potencjale AI. Wojsko Polskie wzięło ją na warsztat
Konflikty „AI kontra AI” to kwestia czasu – wskazuje Pentagon, odnosząc się do tempa rozwoju sztucznej inteligencji. Amerykanie kierują apel do sojuszników. Wojsko Polskie już zajęło się tą technologią.
Sztuczną inteligencję obecnie odmienia się przez wszystkie przypadki. Nie bez powodu. Mówimy o technologii posiadającej ogromny potencjał w wielu dziedzinach życia, mającej wpływ na funkcjonowanie jednostek i państwa.
Z drugiej strony jej wykorzystanie wiąże się z licznymi wyzwaniami. Tu wystarczy wskazać na kwestie etyczne czy prawne.
Czytaj też
Sztuczna inteligencja. Przewaga nad wrogiem
Wojsko pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami AI. Część z nich jest już wdrażana w ramach sił zbrojnych poszczególnych państw. I to nie może dziwić, bo każda armia chce zbudować sobie przewagę nad wrogiem. Sztuczna inteligencja daje tę możliwość.
Konflikt AI kontra AI
Na problem zwrócił uwagę Jude Sunderbruch, dyrektor centrum ds. cyber Pentagonu. Przemawiając podczas ostatniego forum obronnego Google, wskazał, że w najbliższej przyszłości powinniśmy spodziewać się konfliktów „AI kontra AI”. W jego ocenie, technologia sztucznej inteligencji będzie wykorzystywana do m.in. cyberataków na USA.
„Jesteśmy na początku” – stwierdził przedstawiciel Departamentu Obrony USA, cytowany przez serwis DefenseOne.
Czytaj też
Przewaga nad wrogiem
Jude Sunderbruch dodał, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy muszą wykazać się kreatywnością, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał rozwiązań AI, w celu uzyskania przewagi nad np. Chinami.
Wojsko Polskie zajmuje się AI
Wojsko Polskie nie pozostaje bierne. Jak wskazywaliśmy w naszym #CyberMagazynie, już teraz SZ RP analizują potencjał technologii sztucznej inteligencji na polu bitwy. Wynika to z faktu, że polska armia chce dotrzymywać kroku dokonującemu się postępowi, bo jak podkreślił gen. bryg. Mariusz Chmielewski, zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC): „w latach 2045-2060 może dojść do przełomu przewyższającego wpływ programów kosmicznych w XX wieku”.
Weszliśmy na drogę, z której nie zejdziemy, dlatego musimy dostosować się do okoliczności i nie pozostawać w tyle. W przeciwnym razie obudzimy się, gdy będzie za późno. A w przypadku innowacyjnych technologii, zaległości nie da się szybko nadrobić.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].