Reklama

Armia i Służby

Oszustwa finanowe. Gang rozbity, zatrzymano 22 osoby

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w czasie jednego z przeszukań
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w czasie jednego z przeszukań
Autor. CBZC/ oficjalna strona Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 22 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami finansowymi w sieci. W operacji brało udział ponad 100 funkcjonariuszy na terenie całego kraju.

Grupa przestępcza działała na terenie całego kraju w latach 2022-2023. Dokonywała oszustw finansowych w sieci. Prowadziła fałszywe sklepy internetowe, wyłudzała kredyty na skradzione dane, oszukiwała „na BLIK-a”, dokonywała tzw. oszustw nigeryjskich (więcej o nich piszemy m.in. w tym materiale) oraz zajmowała się praniem pieniędzy pochodzących z nielegalnych operacji.

Śledczy ustalili w jaki sposób działali przestępcy, jakie narzędzia wykorzystywali oraz członków i role, jakie odgrywali w grupie przestępczej.

Czytaj też

Reklama

Ponad 100 cyberpolicjantów w akcji

W akcji zatrzymania wzięło udział ponad stu funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wspieranych m.in. przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji i Komendy Głównej Straży Granicznej. W efekcie zatrzymano 22 osoby, przeszukano 24 lokalizacje, zabezpieczono 200 urządzeń elektronicznych: komputerów, telefonów, zewnętrznych nośników pamięci oraz dokumentację finansową.

Zabezpieczono także samochód oraz środki finansowe o łącznej wartości ponad 60 tys. zł. Wartość mienia należącego do podejrzanych to co najmniej 2 mln zł.

Czytaj też

Reklama

40 zarzutów

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie śledztwo prowadzą policjanci z Zarządu w stolicy.

Zatrzymanym przedstawiono łącznie 40 zarzutów, a w stosunku do 11 podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt. Natomiast wobec 11 pozostałych zdecydowano o środkach zapobiegawczych: w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama