Armia i Służby
Odpowiedź USA na chińskie zaczepki. Dowództwo Operacji Specjalnych ze specjalną grupą zadaniową
Dowództwo Operacji Specjalnych USA zapowiedziało utworzenie grupy zadaniowej w regionie Pacyfiku, aby współpracować z tamtejszymi sojusznikami w celu udaremnienia chińskich operacji informacyjnych. Urzędnicy podkreślają jednocześnie, że dezinformacja i propaganda stanowią największe wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych.
Zespół Operacji Specjalnych na Pacyfiku zmierzy się z chińskimi kampaniami informacyjnymi – informuje serwis C4ISRNet, powołując się na zapowiedzi gen. Richarda Clarka, dowódcy amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych. Deklaracje padły podczas spotkania z Komitetem Służb Specjalnych. Zespół Joint Task Force Indo-Pacific będzie koncentrował się na operacjach informacyjnych na Pacyfiku, części świata, na którą wojsko zwraca dużą uwagę ze względu na rosnące zdolności Chin.
„W rzeczywistości jesteśmy w stanie stłumić część dezinformacji, którą [Chiny] nieustannie rozsiewają” – stwierdził gen. Clark, cytowany przez serwis. Wcześniej o konieczności walki z dezinformacją oraz wskazanie na tego typu zagrożenia jako na jedno z największych wyzwań przed jakimi stoi całe państwo wskazywał Christopher Maier, zastępca sekretarza obrony ds. Operacji specjalnych/konfliktów o niskiej intensywności. Na początku miesiąca podkreślił, że „wrogie wykorzystywanie dezinformacji i propagandy stanowi jedno z największych wyzwań dla Stanów Zjednoczonych, nie tylko dla Departamentu Obrony”.
Zastępca sekretarza obrony stwierdził również, że obecne środowisko informacyjne zapewnia Rosji, Chinom i podmiotom niepaństwowym dostęp w czasie rzeczywistym do globalnej publiczności.
Jak wielokrotnie wskazywaliśmy na naszych łamach, technologiczna zimna wojna, która rozgrywana jest na płaszczyźnie politycznego spięcia pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, coraz bardziej zaognia stosunki pomiędzy tymi państwami. Jej przejawy, oprócz napędzania wyścigu technologicznego i osiągania większej niezależności sprzętowej, przenoszą się również na płaszczyznę współpracy z innymi krajami i napędzania wzajemnej niechęci.
Czytaj też: Australia, Indie, Japonia i Stany Zjednoczone stawiają na współpracę. Cios wymierzony w Chiny
Jest to już kolejny program Stanów Zjednoczonych wymierzony w budowanie przeciwwagi do chińskich działań. W marcu informowaliśmy o odnowieniu współpracy pomiędzy Australią, Indiami, Japonią oraz Stanami Zjednoczonymi w ramach QUAD (Quadrilateral Security Dialogue). Zgodnie z zapowiedziami, państwa planują rozpocząć współpracę nad krytycznymi technologiami przyszłości i właśnie w tym celu zostanie powołana specjalna grupa robocza na rzecz ułatwienia współpracy w zakresie norm międzynarodowych i innowacyjnych technologii przyszłości. Zespół określany jako grupa roboczą ds. krytycznych i wschodzących technologii (Critical and Emerging Technology Working Group) ma realizować szereg działań - zaliczono do nich konieczność opracowania zasad projektowania, rozwoju i użytkowania technologii, usprawnienie koordynacji w zakresie opracowania standardów technologicznych, uściślenie współpracy z sektorami prywatnymi i przemysłem oraz dywersyfikowania dostawców sprzętu.
Czytaj też: Technologia kluczem do bezpieczeństwa USA. Administracja Bidena prezentuje wstępne założenia strategii
Rozwój technologiczny oraz cyberbezpieczeństwo stały się również jednymi z najważniejszych elementów „Wytycznych bezpieczeństwa narodowego” opublikowanych przez administrację Joe Bidena. W dokumencie zauważono konieczność zachowania przez Stany Zjednoczone przewagi technologicznej i naukowej oraz współpracy z partnerami tak, aby stworzyć nowe zasady oraz normy, które pozwolą na wykorzystanie możliwości wynikających z rozwoju technologicznego. Administracja Bidena zamierza również podjąć dialog z Chinami i Rosją na temat środków kontroli nowoczesnych technologii wojskowych, które mogą wpłynąć na strategiczną stabilność.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany