Reklama

Armia i Służby

NATO TIDE Hackathon 2023: Pomoc w obronie Wolnego Świata

Autor. Michał Górski/ CyberDefence24

Podstawowym zadaniem NATO jest obrona Wolnego Świata, a to oznacza, że sojusznicy muszą być non-stop gotowi na wyzwania, które przynosi teraźniejszość i przyszłość. To między innymi dlatego NATO TIDE Hackathon jest tak ważnym wydarzeniem.

Reklama

W Warszawie w dniach 20-24 lutego miał miejsce NATO TIDE Hackathon 2023. Gospodarzem tegorocznej edycji międzynarodowego hackathonu było Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Według założeń organizatora konkursu - NATO ACT (Allied Command Transformation) - celem wydarzenia jest „opracowanie rozwiązań z zakresu interoperacyjności, które mają napędzać transformację cyfrową w NATO".

Reklama

Czytaj też

Reklama

Hackathon inny niż wszystkie

NATO TIDE Hackathon nie można zakwalifikować do stereotypowych hackathonów, które zazwyczaj kojarzą się z wielogodzinnym maratonem programowania, zamkniętym i odseparowanym od świata zewnętrznego. Na tę specyfikę zwrócili nam uwagę uczestnicy tegorocznej edycji.

Jak stwierdził przedstawiciel ukraińskiego zespołu NEXT-C.O.P. - dla którego udział w NATO TIDE Hackathon był nagrodą za zwycięstwo w jednym z ukraińskich hackathonów - wydarzenie w Polsce przypomina hackathon połączony z konferencją, umożliwiającą pogłębianie swojej dotychczasowej wiedzy. Przykładem jest tutaj wykład, który dla uczestników wygłosił gen. dyw. Karol Dymanowski, Z-ca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dla Ukraińców udział w wydarzeniu ma także wymiar praktyczny. Zdaniem zespołu NEXT-C.O.P. uczestnictwo może przyczynić się chociażby do stworzenia produktu dla ukraińskiego wojska.

Podczas hackathonu mieliśmy też okazję porozmawiać z innymi grupami. Zespół Logically z Wielkiej Brytanii zwrócił z kolei uwagę na to, że udział w hackathonie jest dla nich szansą na zaimplementowanie nowych rozwiązań do pracy zawodowej. Według polskiego zespołu FRONT wydarzenie wyróżnia się tym, że zadania miały charakter wojskowy.

Czytaj też

Gen. dyw. T. Jorgensen: Bronimy Wolnego Świata

Na temat znaczenia NATO TIDE Hackathon 2023 porozmawialiśmy z gen. dyw. Thorstenem Jorgensenem, Zastępcą Szefa Sztabu ACT NATO.

Zapytany o to, dlaczego właśnie Polska po raz kolejny pełni rolę organizatora NATO TIDE Hackhathon gen. Jorgensen odpowiedział, że wynika to z bardzo dobrych relacji łączących NATO ACT z Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Powiedział także, że Warszawa jest świetnym punktem umożliwiającym goszczenie bardzo różnych grup profesjonalistów z wielu części świata.

Rozmowa dotyczyła także znaczenia wydarzenia dla funkcjonowania całego Paktu Północnoatlantyckiego. Zdaniem gen. dyw. Thorstena Jorgensena organizacja hackathonu ma kilka celów. Podstawowym zadaniem Sojuszu jest obrona Wolnego Świata, a zatem partnerzy muszą być non-stop gotowi na wyzwania, które przynosi teraźniejszość i przyszłość.

Według gen. Jorgensena fundamentalną ideą organizacji hackathonu takiego, jak ten jest zobaczenie wspólnego działania i kooperacji członków NATO.

Autor. Michał Górski/CyberDefence24

Płk dr inż. M. Chmielewski: Wzmacniamy interoperacyjność w NATO

Na znaczenie połączonych sił zwrócił też uwagę w rozmowie z naszym portalem płk dr inż. Mariusz Chmielewski, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC).

Przedstawiciel DKWOC ocenił, że jeden z największych sukcesów tego typu hackathonów polega na tym, iż dochodzi tu do spotkania wielu młodych ludzi, którzy dzielą się ze sobą różnymi doświadczeniami dotyczącymi programowania. Ich wiedza na temat różnych narzędzi, metodyki działania stanowią wartość dodaną dla całego Sojuszu i wzmacniają jego interoperacyjność.

Zdaniem płk. dr inż. Mariusza Chmielewskiego organizacja takiego wydarzenia jak NATO TIDE Hackathon 2023 wpływa też pozytywnie nie tylko na Sojusz, ale także konkretnie na działalność Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i walkę z dezinformacją.

„Potrzebujemy tego typu wydarzeń, metodologii do rozwoju naszych technologii" – wyjaśniał nam przedstawiciel DKWOC. Podkreślił też, że możliwość pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy jest kolejnym argumentem za organizacją takich przedsięwzięć.

W tegorocznej edycji trwającego prawie tydzień konkursu uczestniczyli zawodnicy z 15 państw (26 zespołów, w tym pięć z Polski). Reprezentowali oni międzynarodowe zespoły projektantów i programistów z instytucji wojskowych, środowisk akademickich oraz przedstawicieli przemysłu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama