Reklama

Armia i Służby

NATO rusza z dwiema inicjatywami. Polska udzieli wsparcia i zyska ważną rolę

Fot. Fot. NATO/Facebook
Fot. Fot. NATO/Facebook

NATO oficjalnie ruszyło z realizacją dwóch nowych inicjatyw, które mają wesprzeć sojusz w zakresie inwestycji w nowoczesne technologie, takie jak np. sztuczną inteligencję. Polska jest jednym z państw członkowskich, które zgodziło się udzielić wsparcia sojuszowi, dzięki czemu nasz kraj zyska ważny przywilej.

Od miesięcy sojusznicy przygotowywali podwaliny pod uruchomienie akceleratora innowacji dla obronności (ang. Defense Innovator Acceletartor), znany pod nazwą DIANA, oraz ustanowienie funduszu na rzecz inwestycji w innowacje. Wszystko z myślą o udzieleniu pomocy prywatnym firmom, rozwijającym technologie podwójnego zastosowania (tzw. dual-use).

Miliard euro na inwestycje

Obie z wymienionych inicjatyw zostały formalnie zaakceptowane przez państwa członkowskie podczas szczytu, który miał miejsce w ostatnim miesiącu w Brukseli. Sojusznicy podpisali porozumienie ustanawiające Fundusz Innowacji NATO i uruchomili realizację DIANA. Odbyło się to dokładnie 22 października br., czyli w ostatnim dniu szczytu, o czym poinformował sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg tego dnia.

NATO chce zainwestować miliard euro w przedsiębiorstwa i partnerskie ośrodki naukowe, zajmujące się przełomowymi technologiami.

Nowe technologie zmieniają nasz świat (…). Nowo utworzony fundusz innowacji NATO zagwarantuje, że sojusznicy nie przeoczą najnowszych rozwiązań i możliwości, które staną się kluczowe z perspektywy naszego bezpieczeństwa.

podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Polska mówi: „Pomogę”

17 państw członkowskich sojuszu zgodziło się udzielić wsparcia w zakresie uruchomieniu nowego funduszu. Jednym z nich jest Polska. Pozostałymi krajami są: Belgia, Czechy, Estonia, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Wielka Brytania.

NATO wyznaczy minimalny poziom finansowania, jaki będzie wymagany od każdego sojusznika. Jak wyjaśnił zastępca sekretarza generalnego ds. wyzwań dla bezpieczeństwa David van Weel, wysokość składek określą wymienione wyżej państwa, w tym Polska (łącznie grupa 17 sojuszników). Podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że najprawdopodobniej pozostałe kraje członkowskie dołączą do inicjatywy jeszcze przed szczytem NATO w 2022 roku. „Ten autobus jeszcze nie odjechał” – stwierdził przedstawiciel sojuszu.

Docelowo zarówno DIANA (tworzona na wzór amerykańskiej DARPA) oraz fundusz innowacji mają być w pełni gotowe do użytku jeszcze przed kolejnym szczytem sojuszu 29-30 czerwca 2022 roku w Madrycie.

Skupienie na AI

Jak ważne są nowoczesne technologie dla NATO pokazują działania podejmowane przez organizację. Przykładem może być uzgodnienie pierwszej w historii sojuszu strategii dotyczącej sztucznej inteligencji (AI). 22 października br. opublikowano podsumowanie dokumentu, w którym widnieją cztery podstawowe rozdziały. Dotyczą one m.in. zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI dla celów obronnych, zagwarantowanie bezpiecznego używania sojuszniczej technologii sztucznej inteligencji, minimalizowanie ingerencji w tę technologię czy wielu innych standardów.

David van Weel wyjaśnił, że akcelerator DIANA zostanie wyposażony w wyspecjalizowane centra testowe sztucznej inteligencji. Mają one pomóc NATO w przestrzeganiu ustalonych standardów. W ten sposób sojusz chce stworzyć wspólny ekosystem dla wszystkich państw członkowskich.

Zasady same nic nie znaczą

Jak poinformował przedstawiciel organizacji, powstanie także komisja ds. przeglądu danych i sztucznej inteligencji. Będzie ona skupiała delegatów ze wszystkich krajów sojuszniczych, aby zapewnić „operacjonalizację strategii AI”. „Zasady są doskonałe, jednak mają one znaczenie tylko wtedy, gdy potrafimy je przełożyć na sposób, w jaki korzystamy z technologii” – stwierdził David van Weel.

Co warto odnotować, państwa członkowskie zgodziły się również na nową politykę NATO, która uznaje dane za zasób strategiczny. W związku z tym komisja ds. przeglądu danych i sztucznej inteligencji ma pełnić rolę quasi-centrum, odpowiedzialnego za bezpieczne przechowywanie informacji, niezależnie skąd one pochodzą.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. gm

    AI. Sami gotujemy sobie smutny los.

  2. Burp.

    No, te białe uszy będzie widać z kilometra...

  3. Dalej patrzący

    Pomysł dobry, wykonanie karłowate, w zasadzie symboliczne do potzrzeb - na poziomie NATO fundusz DIANA winien mieć wejściowo nie 1, a przynajmniej 10 mld dolarów budżetu. A biorąc pod uwagę wzrost zagrożeń strategicznych - winien co roku przyrastać o ca 5-10%. Na razie to takie przykładanie pijarowego plasterka kosmetycznego, że niby "coś się robi". Właściwie same nakłady NATO na AI, IoT, łączność natychmiastową na splataniu kwantowym, komputery kubitowe, badania podstawowe dla sensorów i technologii materiałowej [nanotechnologia, materiały 2D], czy wreszcie na badania nad antymaterią jako skalowalna bronią strategiczną bez skażeń czy badania biotechnologiczne - winny mieć budżet coroczny ca 20 mld dolarów na starcie - z tendencja wzrostową. Na razie - przy tak słabym budżecie - DIANA to bardziej symbol polityczny [pod hasłem spójności NATO], niż realny czynnik modernizacji i budowania siły.

  4. gigi

    hmmm a na zdjęciu tankista w dodatku z berylem i to z buta idzie ,a gdzie jego maszyna???

  5. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

    dziś zrób to czego innym się nie chce.....a jutro będziesz miał to czego inni pragną

  6. Dawid

    Nie pozwolić żeby Niemcy obstawili stanowiska swoimi ludźmi i dyktowali warunki

Reklama