Reklama

Polityka i prawo

W Brukseli szczyt przywódców krajów NATO, tematem m.in. cyberataki

Prezydent Andrzej Duda / fot. BBN.gov.pl
Prezydent Andrzej Duda / fot. BBN.gov.pl

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się jednodniowy szczyt przywódców krajów NATO, podczas którego będzie obecny prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jednym z poruszanych tematów będzie terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające. 

Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.

Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania. Jak wskazano w zapowiedzi wydarzenia, tematami nad którymi mają pochylić się politycy to m.in. agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

„To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników” – zaznaczono w komunikacie.

W agendzie "NATO 2030" jako wyzwania przyszłości wskazano propozycje zebrane przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga po konsultacjach m.in. z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Te rozwiązania mają dotyczyć m.in. pogłębienia mechanizmów konsultacji politycznych między sojusznikami, wzmocnienia przewagi technologicznej NATO, ulepszenia programu misji szkoleniowych, wspierania ładu międzynarodowego, walki ze zmianą klimatu i zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną.

- Polskie władze mają oczekiwać, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej, która skupi się przede wszystkim na wzmocnieniu kolektywnej obrony i odstraszania – komentował dla PAP Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE – dodał.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił z kolei oczekiwanie wyraźnego podniesienia i potwierdzenia kwestii kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO.

W rozmowie z PAP Szczerski zaznaczył, że będzie to krótkie spotkanie, którego najważniejszym elementem będzie "wysłuchanie osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej".

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama