Armia i Służby
Militarny zwrot OpenAI. Nowy kontrakt zmienia politykę firmy
Gigant sztucznej inteligencji OpenAI ogłosił partnerstwo ze startupem Anduril Industries, który zajmuje się technologiami obronnymi. Oznacza to poważny „militarny” zwrot w polityce firmy.
Na początku br. informowaliśmy, że OpenAI wprowadziło zmiany w polityce firmy, usuwając ograniczenia, które wcześniej zabraniały działań związanych z wysokim ryzykiem obrażeń fizycznych - wśród nich można wymienić między innymi rozwój broni oraz wykorzystanie AI do celów wojskowych. Podejście giganta AI zabraniało wtedy rozwoju lub używania broni przy wykorzystaniu jego technologii.
Czytaj też
Zaskakujące partnerstwo
Koniec roku OpenAI zamyka natomiast kolejnym, poważnym zwrotem w polityce firmy. Twórcy ChatuGPT ogłosili partnerstwo ze startupem Anduril Industries, co pozwoli na wdrożenie sztucznej inteligencji w zastosowaniu na polu bitwy.
Jak informuje „The Wall Street Journal”, technologia należąca do OpenAI ma zostać umieszczona w systemach obrony, w celu przeciwdziałania atakom dronów. Startup ma włączyć zastosowania tej firmy AI do oprogramowania, które ocenia i śledzi bezzałogowe statki powietrzne, co ma poprawić dokładność i szybkość reagowania na drony, zmniejszając ewentualne skutki uboczne. W ramach umowy, technologia ta nie będzie używana do innych systemów uzbrojenia Anduril.
Czytaj też
Zmiana podejścia
Jak zauważa MIT Technology Review, firma twierdzi, że rozpoczyna tę współpracę, aby pomóc siłom amerykańskim i sojuszniczym w obronie przed atakami dronów. Ma też wspierać budowę modeli sztucznej inteligencji, które „szybko syntetyzują dane wrażliwe na czas, zmniejszają obciążenie operatorów i poprawiają świadomość sytuacyjną”.
„To partnerstwo jest zgodne z naszymi zasadami i nie obejmuje wykorzystania naszej technologii do opracowania systemów zaprojektowanych do szkodzenia innym” – skomentowała Liz Bourgeois, rzeczniczka OpenAI.
Z kolei rzecznik Anduril miał powiedzieć, że „technologia ta pomoże wykrywać i śledzić drony oraz skróci czas spędzany przez służby na nudnych zadaniach”.
Stanowisko twórców najpopularniejszego chatbota na świecie znacznie ewoluowało - aż do bezpośredniego wdrożenia w zastosowaniach na polu bitwy. Po zmianie polityki na początku br., wkrótce potem ogłoszono współpracę z Pentagonem nad oprogramowaniem do cyberbezpieczeństwa.
Z kolei w październiku br. OpenAI poinformowała, że współpracuje w obszarze bezpieczeństwa narodowego, argumentując, że we „właściwych rękach” sztuczna inteligencja może „pomóc chronić ludzi, odstraszać przeciwników, a nawet zapobiegać przyszłym konfliktom”. To znaczna zmiana podejścia menadżerów - m.in. Sama Altmana, co miało miejsce zaledwie w ciągu roku.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*