Armia i Służby
Groźba zamachu we Wrocławiu. Nastolatek uruchomił służby
Groźba zamachu terrorystycznego we Wrocławiu postawiła na nogi polskie i zagraniczne służby. Zareagowały niemieckie organy ścigania, amerykańskie FBI oraz Interpol. Funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania w Chorzowie.
W niedzielę 7 stycznia br. do Biura Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji wpłynęło zawiadomienie Interpolu o groźbie przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w centrum Wrocławia. W akcję zaangażowały się również niemieckie organy ścigania oraz amerykańskie FBI.
Czytaj też
Wpis w internecie
Z ujawnionych przez polską Policję informacji wynika, że sygnałem alarmowym był wpis zamieszczony na jednej z platform dla graczy, który zapowiadał atak. Początkowe ustalenia sugerowały, że jego autorem był 57-letni mieszaniec Chorzowa.
Czytaj też
Głupi żart 15-latka
Funkcjonariusze lokalnej komendy oraz kryminalni z Katowic udali się do mieszkania podejrzanego. W lokalu znajdowała się 5-osobowa rodzina.
„Okazało się, że wpis o planowanym zamachu terrorystycznym zamieścił 15-letni syn podejrzewanego mężczyzny” – wskazuje Policja. Nastolatek tłumaczył, że był to jedynie „głupi, bezmyślny żart”. Wątpił, że ktokolwiek zainteresuje się sprawą.
Czytaj też
Kara więzienia
Organy ścigania przestrzegają: „wywołanie fałszywego alarmu to przestępstwo”. W przypadku osób dorosłych, mówimy o karze 8 lat więzienia. O losie 15-latka zadecyduje sąd rodzinny.
Czytaj też
Interesujmy się dziećmi
Cyfrowy świat dla wielu stał się „drugim życiem”. Rozwój technologii i związana z nim galopująca digitalizacja sprawiają, że coraz więcej czasu spędzamy w internecie. Dotyczy to również najmłodszych, dla których zabawa w sieci staje się czymś więcej niż tylko rozrywką.
Z tego względu warto zwracać uwagę, co robią nasze pociechy w wolnym czasie. Interesujmy się ich aktywnością w internecie i uczmy bezpiecznych postaw oraz odpowiedzialnego zachowania. W sieci każdy pozostawia ślady.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].